Тиха революция зрее в интернет, след като търговски компании и други организации ще получат правото да имат собствени домейни от най-високо ниво (TLD, top-level domains), вместо да разчитат на общи като .com, .gov, .org и пр., информира Ройтерс.
ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) - организацията, която отговаря за TLD, очаква около 2000 молби за регистрация на домейни от новия тип. Срокът за подаването им е ограничен до три месеца и вероятно това ще е единственият подобен шанс за следващите няколко години.
Този ход, определян като един най-дръзките в 13-годишната историята на ICANN, носи нови възможности, но и поставя сериозни изисквания пред желаещите да се сдобият с подобен домейн.
Кандидатстването ще е доста усложнено и много скъпо:
само цената за него ще е 185 хил. долара. На 500 хил. долара се оценява цялата сума, нужна за откриването на подобен домейн, а годишните разходи по него ще са около 100 хил. долара.
Това директно изключва от играта по-малки компании и организации, които не разполагат с подходящ финансов ресурс.
От друга страна, така по-добре ще бъдат гарантирани интересите на правоносителите и ще се попречи новите домейн имена да бъдат регистрирани от участници, които имат за цел не да развиват свое онлайн присъствие, а само да се възползват от момента и в по-късен етап да препродадат името.
Същевременно се очаква от новата възможност да се възползват и градски и регионални управи, които имат желание да засилят идентичността си онлайн. Така скоро може да се появят домейни като .london или .mumbai, дава пример Ройтерс.
Най-сериозен интерес засега обаче проявяват
големи финансови институции и известни фирми, като HSBC, Canon и Hitachi.
В случай че две различни компании проявяват интерес към един и същи домейн, и при това отговарят на изискването да са държатели на съответната търговска марка, ще има търг между участниците. Подобен случай може да възникне например за домейна .apple между известния производител на потребителска електроника (Apple.com) и звукозаписната компания със същото име (AppleRecords.com). Споровете между тях датират отдавна.
Макар че цената за новите TLD е твърде висока - особено на фона на десетината долара, нужни да се регистрира интернет адрес в .com домейна, инвестицията може да се окаже изгодна, тъй като техните притежатели ще могат да предлагат под-домейни. Това може да е особено удобно за градски и регионални общности, както и неправителствени организации.
Съществува обаче опасението, че
новите домейни може и да не получат очакваното развитие
Домейни като .jobs, .museum или .travel се оказаха не особено използвани, тъй като .com остана предпочитан от повечето компании.
Първите домейни от новия вид се очаква да бъдат активни в края на следващата година. Ако за някой от тях има спорове между няколко желаещи, вероятно стартът им ще се отложи и за още по-късно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!