Първият значителен ъпдейт за мобилната платформа на Samsung добавя голяма част от липсващите досега възможности. Нещо повече, няма да е нужно да закупите непременно нов телефон, тъй като втората ревизия на Bada е достъпна за всички Wave телефони.
До голяма степен можем да сравним Bada 2.0 с Windows Phone Mango. Основната новост е мултитаскингът, но подобрения са осъществени и на почти всеки фронт.
Можем ли обаче вече да наречем Bada телефоните пълноценни смартфони?
Кои устройства?
Според Samsung всички Wave телефони ще получат ъпдейт до Bada 2.0 съвсем скоро, но зад това като цяло позитивно обещание се крие малка уловка.
Най-евтините модели като Wave 525 и Wave 533 ще могат да се възползват само от част от новите функции, тъй като хардуерните им спецификации не са достатъчно добри, за да издържат на жегата.
Въпреки това, ако имате Wave I или Wave II, би трябвало да получите всички софтуерни новости, които предлага и Wave III. Няма как да очакваме скоростта на работа да е същата, разбира се.
МултитаскингНай-важната новост в Bada 2.0 е наличието на мултитаскинг. Той позволява бързо превключване между активните приложения и е достъпен за всички от вградените, но не е напълно пълнофункционален, сравнен с тези при iOS, Android и Windows Phone.
Не всички приложения могат да се възползват от него, работа на Samsung е да прецени кои услуги могат да работят фоново и кои - не.
Все пак, наличието на мултитаскинг в Bada е огромен напредък, имайки предвид, че досегашните версии можеха да работят само с едно приложение в даден момент.
Подобрен браузър
Вграденият браузър в Bada 2.0 не само работи по-бързо и плавно, но има и HTML5 поддръжка и може да работи с Flash Lite 4 съдържание.
Последното не е 100 процентова Flash поддръжка, но е супер, че може да осигури голяма част от възможностите й.
Разбира се, най-бързо рендиране на страниците можем да очакваме с Wave III, благодарение на мощния му хардуер.
NFC
Новата версия на Bada има нативна поддръжка за работа с NFC модули, подобно на Android. Така например, можете да четете NFC тагове или да стартирате Bluetooth трансфери с друго NFC-обордувано устройство само с едно докосване.
За съжаление, разпространението на NFC по света и (най-вече) у нас е доста слабо. За сметка на това, в Япония технологията е доста популярна. Асоцииране на файлови формати
Тази възможност е важна стъпка по пътя на развитието на Bada като истинска платформа за смартфони. Когато получите даден файл по мейл, например, вече не сте задължени да го отворите с програмата по подразбиране - ще ви бъде представен списък с приложенията (включително свалени от софтуерния портал на Samsung), които поддържат работа с това разширение. Мислете за тази опция като за еквивалент на "Open with" в Windows.
Wi-Fi Direct
Както вероятно знаете, чрез Wi-Fi Direct можете директно (логично, нали) да комуникирате с други оборудвани с технологията устройства, без нужда от посредник под формата на рутер.
На практика се създава Ad-hoc мрежа, която е подходяща за мултиплеър гейминг, например. Чудесно.
OpenAL
Open Audio Library е страхотно безплатно звуково API, което позволява безпроблемно възпроизвеждане на 3D аудио.
Така всеки Bada телефон може да емулира различни акустични среди и да подобри звуковото изживяване във всеки един случай, най-вече при по-сложни 3D игри. И това е чудесно :).
Говор-към-текст и текст-към-говор
Bada 2.0 има интегрирани възможности за генериране на говор, който чете текст. Така например, новите туийтове или мейли биха могли да бъдат прочетени, докато шофирате, за да не рискувате да погледнете към дисплея на телефона си.
Обратната възможност също е налична, основно под формата на гласови команди. И двете API-та обаче се предоставят за свободно използване на разработчиците, така че границата на тяхното реализиране е само въображението.
Много нови възможности за разработка
Samsung дава шанс на Bada разработчиците да използват повече елементи на интерфейса, за да обогатят функционалността на своите приложения.
Примерно: екранът в заключено състояние може да бъде персонализиран и да показва елементи за бърз контрол на музикален плейър или Интернет радио.
Пакетът за разработка за Bada 2.0 е значително подобрен, налични са множество нови API-та, разработчиците могат да се възползват от HTML5, WAC 2.0 и JavaScript, както и емулатор на Bada телефон. Дори това да не засяга пряко крайните потребители, можем да бъде сигурни, че за Bada 2.0 ще има по-качествени приложения.
Финансовата страна също е добре обезпечена - платформата вече поддържа плащане за приложения през мобилния оператор и вграждане на реклами в самите приложения. Така по-голяма част от тях ще останат безплатни. Което е още един плюс.
Смартфон или не?
Трудно е да определим дали един телефон с Bada 2.0 наистина е смартфон или не, тъй като терминът смартфон няма конкретна дефиниция.
Ако правим сравнение с актуалните Android приложения, iPhone и дори Windows Phone, Wave III и компания са с по-ограничена функционалност, но трябва да имаме предвид и ценовия им клас.
Трябва да имаме предвид също, че Samsung надали се опитва да конкурира споменатите платформи с Bada и Wave линията.
От друга страна, сравнявайки Bada 2.0 с предишните версии на платформата, разликата е забележителна.
Единственото, което можем да твърдим със сигурност е, че Bada 2.0 е най-умната версия на платформата досега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!