От ултразвукови технологии срещу ракови клетки до лампи за увеличаване на концентрацията на витамини в доматите - многобройните патенти, предоставени на компании от Айндховен, спечелиха на този южен холандски град престижната титла "най-иновативният в света".
С 22,6 патента на всеки 10 хил. жители градът, чието население е общо 75 хил. души редовно е сравняван със Силициевата долина в САЩ въпреки слабостта на холандската икономика, която преживява третата си рецесия от 2009 г.
Американското списание "Форбс" присъди титлата на Айндховен в началото на юли. То използва един от най-разпространените критерии - "интензитет на патентите", който се основава на данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Според статистиката на ЕС през 2011 г. в Холандия са били поискани около 3238 патента. Почти 42% от тях са разработени в Айндховен, и по-специално в High Tech Campus (HTC), известен като" най-умния квадратен километър в света".
Някогашната лаборатория на гиганта в сектора на електрониката "Филипс" , сега той дава подслон на над 100 фирми, в които работят близо 8000 изследователи, разработчици и инженери. Тук на всеки 20 минути се създава патент, заявяват от технологичния парк.
Обширният комплекс остъклени сгради се издига посред ливади, където крави лениво пасат.
След няколко вълни от съкращения "Филипс" създава центъра през 2003 г., позволявайки по такъв начин на свои бивши служители да намерят място, където да основат своите собствени компании.
За една малка компания - като Miortech, която произвежда електронни плочки, отклоняващи светлината, и е възприемана като бъдещето на представянето на информация върху билбордове, центърът е "идеален".
Имаме само пет души наши служители, посочва пред АФП изпълнителният директор на новосъздадената компания Ханс Фейл. Останалата част от работата се изпълнява по поръчка от изследователите на другите компании в комплекса, а лаборатории са се ползват под наем.
Използваме общи съоръжения, това наистина е прекрасно място да се установиш, посочва Фейл, допълвайки, че е обграден от хора с подобно мислене.Комплексът е част от инициативата Brainport Development на холандското правителство за развитие на високите технологии, която бе лансирана след съкращенията във "Филипс" и други компании.
Комплексът се основана на философията на "отворената иновация", при която високотехнологичните компании споделят знания, за да постигнат по-добри и по-бързи резултати, посочва Жан-Пол ван Оейeн, който е натоварен с привличането на инвеститори в региона.
На национално равнище обаче вече е регистриран спад от 10% на молбите за патенти през 2012 г., най-вече заради намаляване на молбите за патенти от "Филипс", която префокусира дейността си.
В доклада "Глобална иновация 2013" на американския университет "Корнел", Международното бизнес училище INSEAD и Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) Холандия е поставена на четвърто място пред САЩ, Финландия и Япония.
Швейцария, дом на множество мултинационални фармацевтични компании, заема първото място за трета поредна година.
Холандия обаче може да изостане в класирането, ако бъде застрашен деликатният баланс между държавни и частни инвестиции, който трудно се поддържа в период на икономически спад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!