П азаруването и плащането през смартфон става все по-популярно. Но плащането през смартфон вече не е ограничено само до онлайн поръчки. Неокончателни данни на eMarketer показват, че през 2019 г. около 36% от притежателите на смартфони ще платят чрез телефона си и в магазин поне веднъж на всеки шест месеца.
В България тенденциите също са доста красноречиви, като данните от проучване на А1, проведено в края на 2019 година, сочат, че над 90% от хората в активна възраст избягват да напускат дома си без да вземат своя смартфон, а 43% са искали да могат да платят през мобилен телефон. Променящите се нужди и желания на потребителите проличават и от отговорите на над 50% от анкетираните, които заявяват, че биха заменили традиционния си портфейл с дигитален. Тенденцията е ясна – постепенно смартфонът започва да заменя банковата карта и портфейла.
Това изглежда съвсем логичната следваща стъпка в развитието на мобилните технологии и устройства. И действително, плащането през смартфон има своите ползи. Ето няколко от тях.
- Много сметки и карти на едно място
В наши дни човек има поне по десетина различни „пластики“, т.е. карти на различни банки, лоялни програми и др. Приложение като дигитален портфейл позволява на потребителя да въведе всичко това на едно място и повече да не му се налага да носи тесте с физически карти.
Освен това може да въведе и няколко банкови сметки, както и да си издаде виртуални карти. Те са удобни за пазаруване по интернет без да се споделят реалните сметки с търговците.
- Повече функции
Дигиталните портфейли обикновено предлагат и доста допълнителни функции. Например плащане на ПОС терминал за безконтактни карти (за телефони с NFC), IBAN трансфери, обмен на валута, получаване на средства и др. Има и непрекъснат, денонощен достъп до тези функции и услуги от всяка точка на света, стига да има интернет връзка. Пример за такова мобилно приложение е A1 Wallet, който освен безконтактни плащания позволява също и мигновени преводи между потребителите на приложението чрез мобилен номер, плащания чрез QR код.
Всичко това улеснява ежедневието на всеки човек и достъпът до различни финансови услуги става доста по-удобен и бърз. Освен това помага и за следенето и оптимизирането на разходите.
- Статистика
Дигиталните портфейли дават много по-подробна информация за разходите, отколкото типичното банково извлечение. Приложението A1 Wallet например автоматично разпознава разходите и ги разделя по групи – ресторанти, сметки, дрехи и т.н.
Това позволява на човек да следи в реално време всички свои разходи буквално до стотинка. Потребителят получава и статистика по ден, седмица или месец и може да оптимизира разходите си по-добре.
- По-голяма сигурност
Противно на очакванията, съхраняването на банковите карти в телефона е по-сигурно отколкото в обикновения портфейл. Данните са криптирани и защитени с най-високите мерки за сигурност. Компаниите, които предлагат дигитални портфейли, са длъжни да спазват множество закони и са регулирани не само като доставчици на дигитални услуги, но и като финансови институции.
Освен това достъпът до информацията е защитен допълнително от мерките за сигурност на телефона – пин, парола и/или пръстов отпечатък. Разбира се, няма 100% защита, но всички тези мерки са доста по-сигурни от обикновена карта, която може да се скимира на компрометиран банкомат или да бъде открадната.
- По-ниски разходи
Друга полза на дигиталните портфейли са по-ниските разходи от типичните банкови услуги. Много от услугите дори са безплатни, като се предлагат безплатни абонаменти, няма такса поддръжка и др. Тарифите за обмен на валута и преводи също обикновено са по-ниски, а в някои случаи дори и това е безплатно (обикновено при използването на абонамент за приложението и до определена сума). Така човек може да прецени каква точно услуга ще е най-подходяща за него съобразно личното му потребление и ще намали разходите си.
Такива услуги вече има и в България. Например A1 Wallet, която се предлага от телекома А1. Други предложения са и Phyre и Revolut. Всяко от тези три и доста допълнителни услуги, като съвместимост с Apple Pay например и др. Ако човек притежава смартфон с Android или iOS, то си струва да се пробва подобно приложение, което може да улесни финансовото ежедневие още повече.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!