К огато човек започва професионалния си път в дадена област, обикновено вече разполага с готови схеми в главата си за това какво го очаква. Слушал е мнения на хора – компетентни или пък не, гледал е филми, чел е статии и интервюта. Но при информация от толкова разностранни и непроверени източници, често се стига до грешни заключения. А понякога човек просто не е събрал достатъчно информация и сам изпада в заблуда.
Това се случва и с мнозина, които се стремят към реализация в IT сектора. Ако и вие сте сред тях, вижте дали не сте повлиян от следващите 5 мита, които ще развенчаем.
Завършването на образованието означава край на уроците
Нищо подобно! Както основателят на Софтуерния университет – Светлин Наков, твърди, хората трябва „да се научат, че трябва да учат цял живот, че ученето не е акт, а процес.“. Завършването на висше образование или на специализирани курсове по програмиране не е краят, а едва началото на обучението на софтуерния специалист. Това се отнася за всяка професия, но при програмистите е още по-отчетливо изразено. В тази сфера новостите са ежедневно явление и без актуализирането на знанията е невъзмжно.
Работодателите сами ще ме открият
Отворените позиции за програмисти са много, а качествените кадри не успяват да ги запълнят. Работа има за всеки разработчик с умения и солидни знания. Предишният опит дори не е фактор. Но ако просто стоите и се взирате в компютъра си, офертата няма да се появи на екрана.
Ежедневно трябва да кандидатствате за няколко различни позиции. И да пишете отделни и конкретни мотивационни писма за всяка една от тях. Трябва да ходите на конференции, да събирате контакти, да промотирате сами себе си.
В противен случай рискувате в пъти по-неквалифицирани от вас хора, да заемат позициите, които вие сте искали, но не сте изявили желанието си.
Науча ли нещо, винаги ще го знам
Замислете се само за чуждия език, който сте учили в основното си училище (като изключим английския). Ако след това не сте продължили да го изучавате и не сте го използвали активно, вероятно знанията ви вече са минимални.
Същото се случва и с програмните езици. Колкото и много от тях да усвоите по време на обучението си, ако след това работата ви не изисква употребата на някои от тях, бързо ще ги забравите. Затова е препоръчително постоянно да разработвате и свои лични проекти, за да поддържате знанията си.
Щом завърша, вече няма да се налага да комуникирам с много от състудентите си
Обществото се гради на база взаимовръзките между хората. Същото се отнася и за общността на програмистите. Сегашните ви съседи по чин скоро ще се превърнат в специалисти във вашия мечтан бранш. Възможно е някои от тях да ви станат колеги, а други дори шефове. Не се знае кога поддържането на добри взаимоотношения с всеки един от тях ще се се окаже от полза за успеха във вашата кариера.
Ако досега не сте изградили необходимите връзки, никога не е късно. Поканете ги например за някаква отборна игра и бързо ще се сближите.
Няма какво да се подготвям за интервюто
Грешка! През колкото и интервюта да сте преминали досега, трябва да се подготвяте преди всяко едно следващо. Да си задавате и отговаряте на възможните въпроси, за да сте сигурни, че мисълта ви ще тече гладко и няма да накъсвате изреченията си. Бихте могли да попълвате и тестове с възможни софтуерни задачи, които работодателите вероятно ще ви дадат.
Изключително важно е и да проучите добре компанията, в която кандидатствате. Така ще знаете какво се иска от вас и ще сте в състояние да направите всичко възможно, за да покажете, че отговаряте на очакванията.
И не на последно място – облечете се подходящо и не се притеснявайте.
Автор: Кристина Кацарска, Софтуерен университет
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!