11-годишно момче откри мамут в изключително запазено състояние, докато се разхождало с брат си по брега на река Енисей в Далечния Изток на Русия, съобщи учен, специалист по мамутите, изчезнали преди хилядолетия.
Откритието, за което се разбрало тази седмица, е било направено през август близо до Енисейския залив на брега на Северния ледовит океан на полуостров Таймир, където животното останало запазено под почвата.
Там в продължение на поне две години температурата постоянно било по-ниска или равна на 0 градуса по Целзий, съобщи Алексей Тихонов, директор на зоологическия музей на Санкт Петербург.
"11-годишното момче Женя (Евгений) Салиндер се разхождало с брат си по брега на река Енисей. То усетило неприятна миризма и видяло нещо да се подава - това били краката на мамута.
Мястото е откъснато, бурите брулят брега на реката и това е извадило мамута на повърхността", допълни специалистът.
"Женя разказал на баща си, който веднага предупредил директора на полярната станция, а той се обадил на учените", разказа Тихонов.
"Ние пристигнахме на мястото с представител на Международния комитет по мамутите и открихме доста голям мамут, който лежи на дясната си страна пет метра над нивото на морето. Скелетът е на практика цял, дори може би има цяло сърце. Може да се каже, че това е мамутът на века", заяви изследователят.
Той допълни, че само възрастен вид мамут, открит през 1901 г., е по-ценен от новооткрития.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!