Б атериите са една от основните пречки за истинския прогрес на мобилните устройства и носимите джаджи. Причината е, че батериите са обемиси, тежки и трябва да са в твърди, добре защитени корпуси, за да са безопасни. Всичко това сериозно ограничава възможностите и за самите устройства да се развиват и възползват от напредъка в другите сфери като гъвкави дисплеи, по-мощен хардуер и т.н.
Технологиите през новото десетилетие според Зукърбърг
Компанията Jenax от Южна Корея е почти готова с гъвкава батерия, по която работи от няколко години. Тя може да влезе в серийно производство още в рамките на тази година. А тя вече предлага технологията си и за бизнес клиенти, като я персонализира според техните специфични нужди.
Батерията J.Flex е литиево-йонна, но със значителни промени. Тя може да е в най-различни форми и дебелини, като позволява да се сгъва и мачка без това да уврежда свойствата ѝ. Тя не прекъсва потока на електричество въпреки промяната на формата си, което я прави подходяща дори за вграждане в дрехите.
Какви ще са технологиите през новото десетилетие
4 технологии, които изчезнаха през последните 10 години
По време на CES 2020 Jenax представя част от първите продукти, които ще използват батерията. "Технологията позволява да вграждаме батерии на места, където досега не беше възможно", коментира пред онлайн изданието IEEE Spectrum Ейджи Шин, ръководител на стратегическото планиране на Jenax.
Едно от предложенията е каска за американски футбол, в която има сензори и те измерват силата на ударите. Друга разработка е сензор за дрехи, който следи сърдечния ритъм на човека. Също така ще могат да се направят модни аксесоари като гривни, ленти и колани, които всъщност да са батерии. Те ще могат да се използват за осигуряване на заряд за медицински и мобилни устройства.
Компанията вече има над 100 патента за разработката си, като твърди, че тя е по-добра от тази на конкурентите, защото позволява по-голяма гъвкавост. Най-малката батерия J.Flex може да бъде с дебелина 0,5мм и площ 20х20мм. Най-голямата може да е 200х200мм. В зависимост от размера капацитетът на една такава батерия може да е от 10mAh до 5Ah. Батерията може да запази 90% от капацитета си и след 1000 цикъла на презареждане.
Jenax е разработила и нов полутвърд електролит. Това значително ще увеличи сигурността на батериите. Компанията завършва и завода си, който трябва да започне да произвежда батериите с новия, незапалим полимер тази година. Серийното производство ще позволи значително намаляване на цената на тези батерии и това ще ускори тяхното по-масово навлизане в устройствата, прогнозират от компанията.
Зукърбърг поиска глобална регулация на Интернет
Най-важните технологични промени за последните 10 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!