И лон Мъск е сред групата хора, които се притесняват от напредъка на изкуствения интелект. Самият той дори е казвал, че изкуствен интелект може да погуби човечеството, ако не се внимава при разработката му. Затова новината, че Мъск започва компания, която ще разработва изкуствен интелект и чипове, които се имплантират в мозъка, изглежда странна.
Всъщност, това донякъде е случай в стил "когато не можеш да ги победиш, присъедини се към тях". Според информация на в. The Wall Street Journal, Мъск стои зад компанията Neuralink, която все още е във фаза на подготовка. Целта ѝ е доста конкретна - да създаде чипове с изкуствен интелект, които да могат да се имплантират в човешкия мозък.
Тръмп иска НАСА да изпрати човек на Марс през 2033 г.
След 20 години "От Марс ли идваш?" ще е актуален въпрос
По този начин човешкият мозък ще може да се слее със софтуера и да развие способностите още повече. Подобен чип ще му позволява да помни повече и по-добре, да може да взаимодейства по-лесно с други машини и да взима решения на базата на повече информация. Всичко това има основната цел да запази нивото на развитие на човек съизмеримо с това на машините и изкуствения интелект. В противен случай, човечеството рискува да изостане спрямо машините и те да започнат да диктуват неговото развитие.
10 от най-откачените неща, в които вярва Илон Мъск
SpaceX ще разходи космически туристи около Луната
Мъск не е коментирал темата за компанията директно, но неведнъж е намеквал, че има интерес в тази област. На конференция в Дубай през февруари т.г. той обяви, че според него е върпос на време биологически и дигитален интелект да се смесят. Според него основното предизвикателство е синхронизирането на скоростта на връзката между мозъка и дигиталната версия на съзнанието на човека.
Мъж си имплантира чипове, превръща се в киборг
За момента мозъчните импланти са рядкост, защото са много сложни и рисковани. Това ще е едно от предизвикателствата пред Neuralink - да направи подобни импланти рутинна и безопасна дейност. Затова, още преди да започне да обмисля как да свърже човешкия мозък с изкуствен интелект и да направи дигитална версия на съзнанието на човек, компанията ще се насочи първо към ефектите на имплантите. Сред първите цели на Neuralink ще бъде проверка дали и как мозъчен имплант може да намали или елиминира симптоми на хронични заболявания, включително епилепсия, депресия и др.
Всичко това звучи футуристично и дори невъзможно, но напълно отговаря на стила на Мъск. SpaceX и Tesla започнаха също с амбициозни и далечни цели, както и транспортната система Hyperloop. Опитът му да поведе развитието на изкуствения интелект в желаната и смятана от него за по-сигурна посока, също е съвсем логичен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!