Ч есто има предупреждения, че различни компании използват снимките в интернет, за да обучават умните си алгоритми. Колко обаче реално може да научи изкуственият интелект от анализ на снимка?
Оказва се много, съобщава Wired. Софтуерният инженер Виншу Мохандас от Индия е бивш служител на Google. Той напуска компанията през 2020 г., след като тя подписва договор с американските военни да разработи AI система за анализ на видеозаписи от дронове.
Този проект предизвика много спорове и дори протести сред служителите на Google тогава. Част от тях напуснаха, сред които е и Мохандас.
Android получи 6 нови функции с AI
Той е създал ново приложение, което да демонстрира колко много всъщност AI може да разбере от една снимка. Приложението има и рекламна цел – да покаже предимствата на неговата нов услуга за съхранение на снимки – криптирана и без достъп на алгоритми до кадрите.
А самото приложение, https://Theyseeyourphotos.com, използва AI на Google Cloud за компютърно зрение. Потребителят може да качи своя снимка, или която и да е, като алгоритъмът на Google Cloud ще я анализира и ще я опише.
След това ще покаже подробното описание на потребителя (само на английски), с което става ясно колко много всъщност се е подобрила способността на алгоритмите да „виждат“ и да описват дори най-дребните детайли. Някои от описанията на снимките напомнят психологически анализи. Те не просто описват например как изглежда човекът на снимката и какво носи, но какво може да символизират дрехите му – дали са скъпи, дали са добре съчетани и съответно да са индикатор за добър статут, познания по мода, нивото на увереност.
5 практични трика за търсачката на Google
Описите на алгоритъма обръщат внимание дори на позата и какво може да значи тя. Например дали издава притеснение, бързане или пък професионална подготовка. Алгоритъмът може да акцентира дали е използвано професионално и допълнително осветление, дори „забелязва“ най-дребните детайли като пукнатини по пътя, листа и др.
Meta призна, че често грешно наказва потребители
Учени: Филтрите за красота вредят на тийнейджърите
Мохиндас казва, че в първата версия на приложението, алгоритъмът е бил твърде директен с описанията. Например дори е казвал, че даден модел ръчен часовник често е забелязван да се носи от екстремисти. Затова той е обучил по-умерена версия на алгоритъма, която да не „стряска“ потребителите толкова много.
Android 16 ще е готов много по-рано от очакваното
Кошмарът на Google започва да става реалност
Google е отказала да коментира темата. Вместо това е насочила към сайта си по поддръжка, в който описва, че Google използва снимки в Google Photos само за обучение на алгоритми, които да са в полза на потребителите да управляват колекциите си. Компанията подчертава, че не продава данните на трети лица и не ги използва за рекламни цели.
Android ще предупреждава за опасни приложения
Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!