Н ашата Слънчева система е магическо място, подобно на останалата част от непрекъснато разширяващата се Вселена. Въпреки че може да не знаем много за по-дълбоките региони на космоса и какви тайни се крият там, то знаем със сигурност, че е изпълнена с ярки зашеметяващи небесни обекти, които са свирепи и гъмжат от енергия.
Слънцето ще изпепели и погълне Земята: Ето кога
Чудили ли сте се някога какво прави всяка планета в Слънчевата система специална? Сега ще разберете:
- Опашките на Меркурий
Най-малката планета в нашата слънчева система има диаметър от около 4876 километра (3030 мили), което я прави малко по-голяма от Луната. Но знаете ли, че Меркурий има опашки? Да, правилно прочетохте. Потоци от частици образуват опашките на Меркурий. Въпреки че не е ясно какво създава формата на тези опашки, тя може да бъде повлияна от магнитосферата на Меркурий и слънчевия вятър.
- Обърната Венера
Освен че е по-гореща от Меркурий, въпреки че е по-далеч от Слънцето, втората планета в нашата слънчева система има особена характеристика - обърната е с главата надолу. Всички планети се въртят обратно на часовниковата стрелка около оста си и също обикалят около Слънцето в посока, обратна на часовниковата стрелка. Но това не отговаря за Венера, защото е била ударена от небесно тяло, което е променило цялата ѝ позиция някъде в миналото.
- Земята е радиоактивна
Докато Земята сега може да е обречена поради предизвиканите от човека промени в климата, тя все още е единствената планета в нашата слънчева система, която е домакин на интелигентен живот. Всъщност никъде във Вселената не са забелязани признаци на такъв разум. Знаете ли, че Земята е радиоактивна? Общо Земята генерира около 40 теравата топлина, а половината от тази топлина идва от радиоактивен разпад в ядрото на Земята.
- Обречената луна на Марс
Червената планета все повече се рекламира като следващата родна планета на хората - разбира се, ако нещата вървят според очакванията. Марс има две подобни на астероиди луни, наречени Фобос и Деймос, но една от тях е обречена да умре. След 30 милиона до 50 милиона години Фобос ще се разбие в повърхността на Марс или просто ще бъде разкъсана на парчета, защото приливната сила на Марс ще стане неустоима.
- Канибалската история на Юпитер
Най-голямата планета в нашата слънчева система е исторически канибал. Да, Юпитер може да е достигнал своя гигантски размер, като е погълнал малки планети по пътя си. Бяха открити доказателства за тежки елементи в ядрото на Юпитер, което предполага, че може да е изял по-малки планети в процеса.
- Не толкова твърдите пръстени на Сатурн
„Бижуто на нашата слънчева система“ може да изглежда величествена, но е изключително непримирима. Подобно на Юпитер, Сатурн няма повърхност. Хората никога няма да могат да стоят на нито една от тези планети. Натискът от горещите газове ще смаже хората за кратко време, ако някога се осмелим да влезем вътре. Но знаете ли, че дори пръстените на Сатурн не са твърди? Хипнотизиращите пръстени около Сатурн са съставени изцяло от лед, прах и скални частици.
- Изключително дългите сезони на Уран
Подобно на Венера, Уран също е наклонена на зашеметяващите 99 градуса. Вероятно е била ударена от космически обект, затова планетата обикаля около Слънцето отстрани. С 27 луни и невидими пръстени, Уран е пълна с мистерии. Знаете ли, че един сезон на Уран продължава 42 земни години? Да, Слънцето се появява по време на 42-годишното лято и след това оставя планетата в тъмнина за следващите 42 години зима.
- Нептун е син
Подобно на Уран и Юпитер, Нептун има кратки дни. Един ден продължава 16 часа на Нептун. За сравнение, на Меркурий един ден продължава 1408 часа. Знаете ли, че Нептун, заедно с Уран, има естествен син цвят? Всичко е в елементите. Атмосферата на Нептун се състои от водород, хелий и малко метан. Именно тази уникална смес придава красивия син цвят на газообразната планета.
Още от автора:
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Синдромът, който кара хората да полудяват от ревност
Какво представлява Синдромът на Рамзи Хънт, който застигна Джъстин Бийбър
Какво представлява синдромът на Даун и защо не е болест
Да харесваме тялото си такова, каквото е: Здравословно или не?
Инфибулация – нечовешката традиция, за която не се говори достатъчно
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!