Е дна от отличителните характеристики на ИТ индустрията е нейната иновативност. Винаги има множество интересни и необичайни проекти, които компаниите разработват. Някои от тях са доста авангардни и имат за цел да създадат изцяло нови технологии и бизнес сегменти. Други пък се стремят да решат съществуващи проблеми по ефективен и иновативен начин.
Предприемачите и ИТ специалистите изобилстват с интересни идеи. За да стимулират допълнително създателите на нови решения, Digitalk и A1 организираха конкурс, който да отличи най-иновативните технологични проекти в България. Наградите бяха раздадени преди дни и отличиха общо четири разработки.
Фокус на конкурса бяха актуални технологии и разработки в сферата на облачните и блокчейн услугите, изкуствен интелект, 5G, отворен код, дигитална инфраструктура. „Като технологичен лидер за нас е важно не само първи да въвеждаме иновациите в страната, но и да подкрепяме компаниите и публичните институции по пътя им към неизбежната дигитална трансформация“, казва директорът „Корпоративни комуникации“ на А1 България Илияна Захариева.
Макар четирите проекта да са много различни, общото между тях е, че всички те са реалност. Решенията вече се използват, а не са само концептуални идеи. Ето и кои са те:
В категория „Иновативност и креативност“ е награден проектът на Paysera. Компанията е разработила нов платежен метод за оптимизиране на работата на онлайн търговците. Базиран е на принципите на отвореното банкиране и може да се използва от доставчици на платежни услуги, за да инициират плащането от банковата сметка на купувача. Технологията позволява улесняване на онлайн разплащанията чрез набиращите популярност финтех услуги.
Проектът е разработван около шест месеца, като е готов и вече се използва също толкова време. 16 български банки и над 1000 онлайн магазина вече участват в услугата Paysera Checkout, като тя разполага и с необходимите сертификати за гарантиране на високото ниво на сигурност.
Втората категория е „Въздействие и перспективи за развитие“. В нея награден е проектът Holoma на „Интерконсулт България“ и „Интерконсулт България медицински решения“. Това е проект за създаване на холограмни модели за използване в областта на персонализираната медицина и костната хирургия. Чрез Holoma (HoloMedical Assistant) се създават 3D холограми с виртуална реалност.
Лекарите използват очилата Hololens 2, за да визуализират създадените от българския софтуер 3D модели, които показват реалната геометрия на целевия орган и данните от компютърния томограф. Така лекарите виждат точното място на проблема на всеки пациент с точност до милиметри, което намалява значително рисковете при манипулациите. Решението вече се използва в две български болници и една швейцарска клиника.
Третата категория е „Стратегия и визия“, като в нея е награден проектът на дентална клиника „Д-р Парушева“, изпълнен от „Дентатехника“ ЕООД и СП „Консулт“ ЕООД. Целта на проекта е предоставяне на дентални услуги в същия ден чрез 3D принтиране. Проектът включва специален дентален софтуер, хардуер и 3D принтер и цели цялостно дигитализиране на процеса.
Така например коронка или мост може да бъде изработена в лаборатории по целия свят и да бъде поставена на пациент в България. Вече има и материали, които позволяват 3D принтиране на постоянни коронки. Времето за получаване на коронка е съкратено от две седмици до час и половина, а престоят на пациента на самия зъболекарски стол е средно 33 минути, вместо три часа.
Отличените проекти получиха NFT награда, както и тест за пробиви в сигурността, осигурен от А1. Михаил Семерджиев, старши мениджър „ICT услуги“ в А1 България и член на журито на конкурса, връчи на победителите също и А1 ваучер за високоспециализираната технологична услуга „Тест за пробив на сигурността“ или т.нар. Penetration Test. Услугата се извършва от специалистите по киберсигурност на А1, които използват разнообразни методи, типични за хакерите, в опит да проникнат през защитите на компанията-клиент. На тази основа те изготвят подробен доклад къде и какви уязвимости има в системите и предоставят препоръки как биха могли да бъдат предотвратени потенциални кибератаки през тях.
Журито даде и специална поощрителна награда за проекта на НАП за надграждане на основните системи на агенцията за предоставяне на данни и услуги към други системи. Изпълнител е „Мусала Софт“ АД. Чрез него се цели повишаването на качеството и бързината на електронните услуги на НАП, подобряване на сигурността и осигуряване на непрекъсваемост на дейността. Надградени са основните информационни системи и улеснява процесите. Например при използване на платформата с електронен подпис, ако той изтече и се подмени с нов, няма да се налагат допълнителни дейности в офис на НАП.
Внедрена е и SOA архитектура за подобрена сигурност. Изграден е и вътрешен капацитет за поддържане и развитие на новата архитектура. Направени са и нужните промени за улеснен обмен на информация между вътрешните системи на НАП и други системи на национално и международно ниво.
В първото издание на конкурса се включиха 30 компании. Вече започва подготовката и за второто събитие догодина, в което да се включат още повече компании с реализирани иновативни идеи.