В се повече правителства по света засипват технологичните компании с искания да предават данни за техни потребители. Макар повечето от тези искания да са свързани с конкретни разследвания, според някои организации практиката има спорни елементи и ИТ компаниите могат да направят повече за сигурността на потребителите. Една от тези организации е Electronic Frontier Foundation (EFF), която вече седем години прави ежегоден доклад за действията на ИТ компаниите в тази сфера.
Киберсигурността на България е на средно глобално ниво
Тази година са анализирани 26 от най-големите ИТ компании и телекоми в света. Те са оценени в пет категории: най-добри практики, обещание да не предава данните на потребителите на трети лица, доколко информира потребителите за получените искания за данни от правителства, оспорване на опитите на правителствата да скриват искания чрез допълнителни заповеди и позицията им по реформата на секция 702 от американското законодателство, за повече защита и прозрачност на събирането на данни от агенции.
Обвиниха ученик за няколко глобални кибератаки
Как изглежда възможно най-опасната кибератака
Компаниите, които получават по 5 звезди и се справят добре и по петте критерия са: Amazon, Credo Mobile, Dropbox, Lyft, Pinterest, Sonic, Uber, Wickr и WordPress.
Водещите технологични гиганти като Google, Facebook, Microsoft, LinkedIn, Yahoo и Apple имат по четири звезди. Всички тези компании, без Apple, не получават звезда в оспорването на допълнителните забрани да не се оповестяват данни. Apple не получава пета звезда заради липсата си на позиция за реформата на секция 702 в полза на потребителите.
Изкуствен интелект ще пази Windows 10 от вируси
Изненадващо нисък рейтинг има Amazon. Компанията има само две звезди за спазване на най-добрите практики и позицията за секция 702. WhatsApp също има само две звезди и отново само за тези две категории.
Най-лошо в класацията се представят телекомите AT&T, Comcast, T-Mobile, Verizon. Всички те имат само по една звезда за следване на най-добрите практики в индустрията. "Телекомите и гигантите в Силициевата долина могат и трябва да се представят по-добре. Очакваме компаниите да защитават, не да злоупотребяват, с данните, които сме им поверили", коментира главният юрист на EFF Нейт Кардозо.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!