Р азработката на генеративен изкуствен интелект (Gen AI) и изобщо всякакъв вид AI е новото световно състезание в ИТ индустрията. Компании и държави се надпреварват кой ще създаде повече и по-добри проекти и AI технологии, за да установи своето предимство и репутация.
Според нов доклад на ООН, цитиран от CNBC, Китай е безапелационен лидер в сегмента на разработка на Gen AI. За периода от 2014 г. до 2023 г. в страната са регистрирани над 38 000 патента в тази област.
Това е над 6 пъти повече спрямо втория САЩ. Китай има повече регистрирани Gen AI патенти дори от САЩ, Южна Корея, Япония и Индия взети заедно. Gen AI дори не е най-голямата ниша за AI разработка, макар и в момента да е най-популярна на пазара. Едва 6% от всички AI патенти са свързани с Gen AI.
Интересът обаче расте именно към този сегмент. Основната причина е, че все още има голям, нереализиран потенциал от технологията, а тя успя да се позиционира като най-разпространения вариант на AI сред масовия потребител.
И макар повечето популярни в момента Gen AI услуги да са дело предимно на американски компании, те изостават с патентите. Лидер е китайският ИТ гигант Tencent, който има 2074 Gen AI патента. На второ място е китайският холдинг Ping An Insurance с 1564 патента, следван от Baidu с 1234 патента. IBM е първата западна компания с най-много Gen AI патенти - 601.
Най-много са Gen AI патентите в сферата на изображенията и видеото - 17 996. На второ място са патентите за Gen AI с текст - 13 494, следвани от говор и музика - 13 480.
ChatGPT вече е по-добър от първокурсници
CriticGPT ще критикува грешките на другите ботове
През май т.г. Китай обяви тригодишен план, който да подсили позициите на страната и бизнеса ѝ в AI сегмента. Той предвижда още по-активна разработка на Gen AI технологии, чипове, увеличаване на компютърната мощ на страната.
Европа изобилства от AI компании, но ще има ли хит
ИТ лидери: AI не е проблем за работните места
Дългосрочната амбиция е и позициониране на AI услуги на международната сцена. Има голямо търсене на AI технологии в различни специфични сектори и индустрии, като именно чрез разработка на решения за тях, китайските компании могат да постигнат желания успех, казват анализаторите от Counterpoint Research.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!