К итайски учени успешно са създали и използвали квантов сигнал за комуникация между два града, съобщава специализираното технологично списание Wired. Проектът е на китайския Университет по наука и технологии.
Експериментът е бил проведен още в края на миналата година, като реализира първото успешно предаване на квантов сигнал на дълго разстояние. За целта е бил използван сателит, който да приеме и предаде сигнала от единия град до другия. Сателитът е изведен в орбита през август миналата година и е специално оборудван за тази цел и струва 100 млн. долара. Той се намира на около 480 км. височина, а двата града се намират на 1200 км. един от друг.
Учени създадоха компютър, направен от ДНК
Колко струва най-мощният квантов компютър в света
Оборудването на сателита е изключително сложно, като съдържа система от лазери, огледала и специален кристал. Именно този кристал може да криптира информацията в сигнала и генерира фотони, когато се освети от съответен лазер. Квантовото криптиране се смята за непробиваемо и непроследимо от хакери. Изпращането на сигнала е лесната част, а предаването му от сателита обратно до Земята е по-малко трудната част.
Истинското предизвикателство е този сигнал да се улови от получателя. Кристалът може да генерира 6 млн. двойки фотони във всеки един момент, но технологиите все още са ограничени и могат да засичат само около една двойка на секунда. "Все едно трябва да можеш съвсем ясно да видиш човешки косъм от 300 метра разстояние", коментира физикът Чао-Янг Лу, едно от главните действащи лица зад проекта.
Разработката датира още от 2003 г. Над 100 души са участвали в дизайна, създаването и настройката на лазерите и сателита. Проведени са и множество експерименти на Земята, които да потвърдят валидността на концепцията. И докато това изглежда като доста дълъг период от време, всъщност за този тип проект е много малко. Причината е, че най-високото ниво на правителството в Китай е дало приоритет на проекта и го вижда като ключов за националната сигурност и интерес на страната.
Защо все по-малко хора купуват нови компютри
Следващата стъпка е още един тест с по-висока орбита на сателита и още по-голяма дистанция - целта ще бъде изпращане на сигнал от Китай до Австрия, където има партньори на проекта. Китай иска разработката да е завършила до 2030 г., когато да изведе в орбита няколко такива сателита и да създаде глобална квантова безжична мрежа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!