В Европа все повече области са изложени на недостиг на вода и суша. Затова трябва да бъдем по-отговорни и да се опитваме да използваме водата по-ефективно. Това се постига лесно с малки промени в ежедневните ни навици, например вземане на душ вместо пълнене на вана. Пълненето на вана е свързано с много повече разход на вода от вземането на душ. Вместо вана, петминутен ежедневен душ спестява 400 л вода седмично – и използва много по-малко енергия. Но ако имате нужда да вземете вана, опитайте се да не я пълните догоре – ако я напълните с гореща вода, трябва да я разхладите със студена - по този начин хабите и енергия, и вода!
Непрякото потребление на вода обикновено е невидимо – това означава, че
вероятно използвате много повече вода, отколкото мислите.
Това е така, защото водата се използва при производството на почти всичко. Много компании започват да изчисляват и обявяват водния отпечатък на своите продукти и ако изберете продукти с по-малък отпечатък, вероятно ще помогнете за опазването на околната среда.
Индивидуалният воден отпечатък представлява сумата от водните отпечатъци на всички стоки и услуги, които потребяваме. Моделът и обемът на нашето потребление оказват пряко въздействие върху нашия воден отпечатък. Например човек, който пие много кафе и редовно яде месо, вероятно има много по-голям воден отпечатък от вегетарианец, който пие вода от чешмата.
Важно е да се отбележи, че когато погледнем, не от гледна точка на личното ползване, а на ползването на вода от държави, то има вътрешен и външен воден отпечатък. За държавите, които разчитат предимно на чуждестранни водни ресурси, основните въздействия на тяхното потребление и замърсяването са изнесени навън, което означава, че пряко засегната е държавата, която осигурява водата. Това важи за голяма част от Европа. Всъщност някои европейски държави, като Италия, Германия, Обединеното кралство и Нидерландия, имат външен воден отпечатък, който се равнява на 60–95 % от техния общ воден отпечатък.
Можете да изчислите своя личен отпечатък с помощта на калкулатора на "Мрежа за водния отпечатък“.
Дали сте предполагали, че….
1 филия хляб = 48 л вода
За повечето от нас хлябът е част от ежедневния хранителен режим и няма причина това да се променя. Важно е обаче да се знае колко вода се използва за производството на хляб, така че да можем да вземаме правилните решения как да го консумираме. Повечето видове хляб съдържат пшеница, за растежа на която е необходима вода, а самата вода е съставка в много хлябове.
Най-добрият начин да намалите във възможно най-голяма степен водния отпечатък на хляба, който купувате, е да не го разхищавате. Ако се окажете с повече хляб, поставете го във фризера и просто го размразете няколко часа преди консумация. А ако сте настроени кулинарно, защо не опитате да си приготвите хляб сами? Един вкусен хляб може да се направи само от брашно, мая, сол и (малко!) вода.
1 чифт джинси = 9982 л вода
Възможно ли е носенето на джинси да е модерно и ефективно? Всички ние искаме да изглеждаме добре, носейки джинси. Знаете ли обаче колко вода е необходима за производството само на един чифт? За производството на джинсово облекло е необходима вода за отглеждане на памука, ушиване и избелване на джинсите, а след като ги купите – за пране.
Някои производители се опитват да намалят водния отпечатък на произвежданите от тях джинси, като обучават земеделските производители на памук в държави като Бразилия и Индия да използват водата по-ефективно. Като потребител вие можете да дадете своя принос, като купувате джинси, за които се посочва, че са произведени с по-малко количество вода, като преработите старите си джинси, в пола или декоративна калъфка за възглавница.
Повече на Generation Awake
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!