Н овият безжичен стандарт Wi-Fi 7 вече официално е готов. Wi-Fi Alliance обяви, че започва и програмата по сертификация на устройствата.
Това означава, че те ще бъдат тествани, за да се гарантира, че покриват изискванията на стандарта и ще работят добре с него и помежду си. Устройствата, които преминат изпитанията успешно, ще имат право да сложат лого „Wi-Fi 7 Certified” и ще означава, че без проблеми ще покриват основните спецификации.
Първите устройства с Wi-Fi 7 всъщност вече са на пазара, макар и да нямат сертификация. Това не означава, че няма да могат да работят добре с технологията. Някои производители пуснаха устройствата по-рано, тъй като хардуерните спецификации на Wi-Fi 7 са готови от доста време и вече се работеше само по последните софтуерни аспекти на технологията. Те лесно могат да бъдат добавени или променени чрез ъпдейти.
Както всяка нова технология и Wi-Fi 7 има своите особености и нововъведения, отбелязва CNET. Ето някои от тях.
Официалното техническо име на Wi-Fi 7 е IEEE 802.11be, тя обаче ще е позната предимно с търговското си, което е по-лесно и разбираемо.
Първите сертифицирани устройства ще са на пазара още тази година. Сред тях ще има рутери, смартфони, таблети, лаптопи и др. Устройства, които вече се продават, също може да получат Wi-Fi 7 сертификат и в последствие. Всички, които официално поддържат стандарта, ще бъдат добавени в публичен списък в сайта на Wi-Fi Alliance – това е организацията, която оформя и управлява развитието на Wi-Fi технологията.
Windows 11 получи ъпдейт с практични новости
Wi-Fi 7 използва три честоти – 2.4GHz, 5GHz и 6GHz. При това може да ги комбинира едновременно, за да постигне по-високи скорости и по-стабилна връзка.
На теория максималната скорост на Wi-Fi 7 е 46Gbps. Това е в пъти повече от досегашните способности на Wi-Fi 6E и много над интернет скоростите, които се предлагат за крайни потребители.
Идва най-голямата промяна за клавиатурите от 30 г.
В реалността скоростите на Wi-Fi 7 ще са по-ниски. Очакванията са, че лаптоп например ще постигне максимум 5,8Gbps, което все пак е доста повече от максимума на Wi-Fi 6Е за лаптопи – 2,4Gbps, казват от Intel.
Друга полза ще е ниската латентност, която ще позволи пълноценен гейминг и използване на виртуална реалност и IoT устройства в домашната Wi-Fi 7 мрежа. Технологията поддържа и едновременна връзка с повече устройства.
Wi-Fi 7 е почти готов и идва още тази година
Петте технологии, които доминираха през 2023 г.
Wi-Fi 7 ще е съвместим и с предишните стандарти, но в такъв случай ще е ограничен от техните технически възможности. За да може да се използва максималният потенциал на Wi-Fi 7 ще е нужно и двете свързани устройства да поддържат стандарта. Задължително е рутерът да поддържа Wi-Fi 7, за да може да предложи връзката и към останалите устройства, които разполагат с такъв модул.
AI започва да замества служители в Google
Microsoft подготвя първите компютри с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!