Р азвитието на мобилните телефони през последните няколко десетилетия е доста динамично. Днес смартфоните са коренно по-различни спрямо своите предшественици от 90-те години на 20-ти век например. Но имат и една обща допирна точка – SIM картите.
Дори и най-модерните смартфони днес все още разчитат на SIM карта, за да могат да се свържат с мрежата на мобилния оператор. И макар пластиката около чипа да е значително по-малка, самата технология си е практически същата. А това се оказва известен проблем за по-нататъшното развитие на мобилните телефони.
Модерните смартфони в момента разчитат на т.нар. Nano SIM карта. Пластмасата около чипа е почти напълно махната, но размерите на самия чип са си същите както преди. Освен това е нужен и физически порт, в който картата да се поставя. Тези два фактора създават ограничения в разработката на смартфоните.
Производителите трябва да съобразяват повече място, да добавят слотове и т.н. А днешните смартфони, макар и доста големи, са и голямо предизвикателство за инженерите. С толкова много технологии и сензори в тях, всеки квадратен милиметър е от значение.
Именно тук е мястото на eSIM картите. Името идва от фразата „Embeded SIM”, т.е. вградена SIM карта. eSIM са още по-малки и от Nano SIM картите – почти наполовина. Освен това са вградени в самия телефон и няма нужда от порт. Така се спестява доста ценно пространство в корпуса на смартфона, което може да се оползотвори за по-мощен хардуер, по-добро охлаждане, по-добра камера, по-голяма батерия.
Друга полза е по-голямата свобода за дизайнерите. Липсата на физически порт означава повече възможности за подходящо позициониране на останалите компоненти, което е добре дошло за сгъваемите смартфони например.
Предимства за потребителите
И докато eSIM е добре дошла за производителите, то сред предимствата за потребителите е и по-лесното активиране на услуга, когато човек пътува в чужбина. Вместо да търси да купува SIM карти, той ще може директно от сайта или мобилното приложение на избрания оператор да си активира избран план. В зависимост от устройството и оператора, една eSIM карта ще може да се използва и за повече от един номер.
Как се използва
еSIM добавя нови софтуерни настройки в телефона. Чипът е програмируем, което означава, че данните в него могат да се променят. А това става чрез въвеждането на код, който ще се дава от оператора. В някои случаи телекомите предлагат и собствени мобилни приложения, които допълнително улесняват настройката и активирането на различни планове и пакети.
Къде се използва
Като технология, eSIM не е нещо ново, но доста време стандартът се усъвършенстваше. Сега той е финализиран и подкрепен от организацията GSMA. Това му позволи да започне постепенно да навлиза както сред някои от новите модели смартфони, така и сред мобилните оператори по света.
В България телекомът А1 поддържа технологията за няколко устройства. Сред тях са iPhone 11, iPhone XS, XS Max, SR, версиите на Samsung Galaxy S20, Galaxy Fold, Galaxy Z Flip и новата Motorola razr. Повечето от тях предлагат и традиционен порт за SIM карти. Това е нормално, тъй като ще е нужен преходен период. Но някои от по-авангардните модели вече разчитат изцяло на eSIM. Новата Motorola razr например е само с eSIM и затова ще може да се използва само с оператори, които поддържат технологията, какъвто е А1.
eSIM е неизбежното бъдеще на смартфоните. Това е добро бъдеще, което ще даде повече възможности както на производителите, така и на потребителите. То е от полза и за телекомите, защото по-лесно ще могат да привличат нови клиенти. Ще отнеме още доста време докато смартфоните преминат изцяло към eSIM, но първите стъпки вече са направени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!