П рез последните дни чат приложението Signal се радва на особено голяма популярност. Една от основните причини за това е критичната кампания против WhatsApp с обвинение, че то ще споделя данни на потребителите с Facebook.
WhatsApp не дава данните на потребители към Facebook
И макар WhatsApp да отрече това, доста потребители се насочиха към Telegram и особено Signal. Илон Мъск например призова своите последователи в Twitter да използват Signal.
То е изтъквано като едно от най-сигурните чат приложения. Има версии за всички популярни платформи, включително Windows, Mac и Linux. Изисква телефонен номер за регистрацията, но е безплатно и криптира всички данни и техния пренос.
Подобно на другите чат приложения и Signal поддържа емоджита, стикери, обмен на файлове. Предлага и гласови и видеоразговори, включително в група.
Едно от изтъкваните предимства на Signal е, че не е собственост на компания. Разработва се от неправителствена организация и разчита на дарения, не събира данни и няма реклами. Кодът на приложението е отворен и достъпен публично.
Данните са така криптирани, че да не могат да са достъпни за никого освен за изпращача и получателя. Освен това се съхраняват в устройствата на потребителите, а не на сървъри.
Цензура ли е изолирането на Тръмп от социалните мрежи
Противно на очакванията, Signal не гарантира 100% анонимност на потребителите. Те могат да бъдат идентифицирани чрез телефонния им номер. Не може да бъде видяна или проследена комуникацията между дадените телефонни номера, но може да е ясно кои от тях имат профил в SIgnal и съответно да се предположи, че са комуникирали.
Съоснователи на Signal са Мокси Марлинспайк, който е програмист и Браян Актън, който е и съосновател на WhatsApp. Работата по приложението датира от 2013-та година под друга форма, но през 2018 г. става Signal и е в познатия днес вид.
Именно заради по-сериозното криптиране и липсата на реклами и методи за събиране на данни, Signal привлича интереса в момента. През миналата седмица приложението е записало ръст от 4200% на изтеглянията си, като около 7,5 млн. души са го инсталирали.
Към декември 2020 г. се смята, че активните потребители на Signal са около 20 млн. души. Това е значително по-малко от WhatsApp със своите над 1,5 млрд. потребители.
Конкурент на Signal е и Telegram. То е основано от братята Николай и Павел Дурови. Те са създатели и на руската социална мрежа VK. Чат приложението има около 500 млн. активни потребители и също генерира огромен ръст през последните дни.
Социалните мрежи блокираха Тръмп заради безредиците
Добавената реалност ще е приоритет за Facebook
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!