П рез последните няколко години технологичната индустрия сякаш позагуби своя блясък. Няма хитови устройства, които да събират хора на опашки пред магазините. Липсва и особено голям ентусиазъм сред потребителите за нещо ново. А само през тази година браншът привличаше внимание най-вече със скандали и проблеми и съвсем малко реални новости. През 2019 г. изглежда, че можем да очакваме сходни неща.
Годината, в която ИТ гигантите бяха „напляскани“
Пореден огромен скандал с Facebook, компанията отрича
Със сигурност ще продължат политическите скандали около големите компании, най-вече Facebook. В края на декември т.г. американски сенатори поискаха социалната мрежа да бъде регулирана, за да се спре със скандалите и злоупотребите с данни на потребители. Това ще породи доста дълъг и изострен дебат, който ще продължи през 2019 г.
Шпионират ли ИТ гиганти чрез тайни чипове
Организирана атака ли са скандалите около Facebook
Друго почти гарантирано развитие ще са продължаващите скандали около ИТ гигантите. В момента те са под лупа от политици, институции, организации и конкуренти. Всички търсят нови и нови техни пропуски и проблеми, за да продължават да привличат негативно внимание.
Технологичен прогрес
Въпреки проблемите, индустрията продължава да гледа към 2019 г. с оптимизъм. През следващата година се очакват и малко повече технологични новости, които може и най-сетне да раздвижат сектора и да възвърнат малко от блясъка му.
Как Apple сама провали една от най-успешните си години
Или поне такива са надеждите на компаниите. Самите потребители обаче вече привикнаха към факта, че са заобиколени от устройства и трудно се впечатляват от новите предложения на производителите.
Сгъваемите смартфони
Samsung вече показа прототип на подобен телефон, както и други по-малки компании. За някои като LG пък има слухове, че също напредват с работат по такива модели. Смартфон, който се разтваря до таблет, определено звучи интересно, особено, ако технологията е добре премислена и корпусът на устройствата се справя с допълнителното натоварване. Дори и тези устройства обаче надали ще накарат хората да се тълпят пред магазините, но все пак ще са интересна стъпка напред в сегмент, който все повече има нужда от нещо свежо.
Samsung показа сгъваемия си смартфон
5G
Мобилните мрежи от пето поколение вече започват да си проправят път. Мобилни оператори по света предлагат подобни услуги, макар и все още практически да няма устройства, с които потребителите да ги използват. Все пак, тези първи стъпки са важни, защото през 2019 г. 5G мрежите ще ускорят своето темпо на навлизане, а цялата индустрия ще говори за тях и ще разчита да положи основите за следващата ера при технологиите. Това може да звучи пресилено, но 5G е замислена като алтернатива на WiFi мрежите, като да може не само да предлага по-високи скорости, но и да издържа на по-големи натоварвания, а такива ще има много.
5G устройствата са готови да превземат света
Изкуствен интелект
Една от причините за големите натоварвания на мобилните мрежи ще е изкуственият интелект. Все повече компании използват някаква форма на изкуствен интелект в услугите си. Тенденцията не само ще продължи, но и ще се ускори. Компаниите ще автоматизират все повече дейности, изкуственият интелект ще става все по-умен и всичко това ще става предимно неусетно за масовия потребител.
Google обеща да не прави оръжия с изкуствен интелект
Блокчейн
2018 г. може да не беше особено добра за криптовалутите, но пък напомни на всички, че блокчейн технологията, на която са базирани, има доста по-голям потенциал. През 2019 г. този потенциал ще започне постепенно да бъде реализиран и използван. Компании в различни индустрии вече разглеждат как да използват блокчейн технологията за своя бизнес и намират интересни решения. И тук обаче повечето постижения ще останат отвъд светлините на прожекторите, поне в началото.
Телевизорът в хола пречи? Навийте го на ролка
Добавена и виртуална реалност
Ако вярваме на всичко, което компаниите и анализаторите казват, то виртуалната реалност вече поне две години трябваше да е тотален хит и всички да говорят за нея. Реално обаче е точно обратното. Тя потъна в забрава, като практически се използва от малко от най-запалените геймъри. Добавената реалност обаче се радва на малко по-голям интерес сред бизнеса. Компании я използват, за да улесняват работата на служителите си и да подобряват производствения процес. А това е достатъчно за ИТ фирмите да запазват оптимизъм за бъдещето на технологията и да очакват нов нейн прогрес през 2019 г.
Интернет и още Интернет
Това, което обединява всичко изброено по-горе, е Интернет. Глобалната мрежа е в основите на всички технологии и те разчитат на онлайн връзката, за да могат да работят пълноценно. Това води и до допълнително развитие и подобрения в ИТ инфраструктурата, киберсигурността, онлайн услугите и бизнеса като цяло.
Тим Бърнърс-Лий работи по спасител на Интернет
Интернет няма нищо общо с оригиналната си идея
Нови онлайн услуги, нови приложения, продукти и идеи. Вече преобладаващата част от тези проекти винаги имат някаква форма на онлайн връзка, без която не могат.
Увеличава се интересът към евтините смартфони
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!