В продължение на десетилетия всички мобилни телефони разчитат на SIM карти, за да могат да работят пълноценно и да се свързват към мрежите на съответните оператори. От много години съществуват и eSIM модулите. Те обаче дълго време не бяха приемани от телекомите.
Apple остана без създателя на iPhone
Apple обмисля да продава абонаменти за iPhone
eSIM картата е вградена в самия телефон. Тя може да се препрограмира многократно и позволява на потребителя лесно да преминава от услугите на един оператор към друг. Потребителят ще може и лесно да активира и спира използването на услуги само с код, без да се налага да си вади нова SIM карта всеки път.
Предимства има и за производителите на смартфони. Устройствата стават все по-мощни, с повече функции, по-мощни батерии и пространството в корпусите им е ограничено. Премахването на физическия слот за SIM карти ще освободи доста пространство във вътрешността на устройството. А това пространство може да бъде използвано за оптимизиране на хардуера, подобряване на охлаждането и други промени.
Huawei смята, че може да е лидер и без Google
Microsoft получи лиценз да доставя софтуер на Huawei
Разбира се, има и известни недостатъци. При използването на нормална SIM карта, потребителят може да държи всички телефонни номера на контактите си в нея и лесно да продължава да използва услугите на оператора от едно устройство на друго. Производителите обаче вече са решили този проблем чрез функциите за синхронизация на контактите чрез "облак". Това не е чак толкова удобно, защото изисква време за синхронизация и интернет връзка, но е достатъчен аргумент за постепенното изместване на SIM към eSIM карти.
В момента на пазара има сравнително малко телефони, които използват eSIM и всички имат и стандартен слот за нормални SIM карти. Сред тях са актуалните модели на iPhone, повечето модели на Google Pixel и Galaxy Fold на Samsung. Новият сгъваем Motorola RAZR ще е първият, който ще се предлага само с eSIM.
Зам.-министър Андреана Атанасова: Очакваме 5G мрежите в поне един български град от 2020 г.
Важно е да се отбележи и че eSIM трябва да се поддържа от оператора. В противен случай устройството няма да може да се свърже с неговата мрежа. В България за сега А1 поддържа eSIM за iPhone. Повечето оператори постепенно започват да поддържат технологията, като очакванията са тя да добие масовост.
Как да проверим смартфона си за опасни приложения
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
Това изглежда неизбежно и заради факта, че самите производители на смартфони също активно подкрепят eSIM и от много време искат индустрията да премине към нея. Усилията им вече започват да дават резултати и преходът е факт. Той обаче ще отнеме време, като за сега предстои период, в който все повече модели с двете технологии едновременно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!