Н яколко дни след като Илон Мъск обяви, че обмисля да си направи своя социална мрежа, в понеделник стана ясно, че той е променил плановете си. Вместо това Мъск е купил 9,2% от Twitter на обща стойност 2,89 млрд. долара с което става най-големият индивидуален акционер в компанията.
За сравнение, изпълнителният директор и съосновател на Twitter Джак Дорси притежава 2,3% от компанията, отбелязва Digital Trends. Официално Мъск не е обявявал плановете си. С толкова голям дял, той може да има решаващ глас в някои идеи, както и да очаква, че най-малкото мнението му ще бъде чувано в Twitter и ще бъде вземано предвид.
Изглежда, че Мъск планира точно това. Скоро след като новината за придобиването на акциите стана официална, Мъск публикува и анкета в Twitter: Искате ли да има бутон за редактиране на публикациите?
Meta платила за очерняща кампания срещу TikTok
Мъск от много време предлага промени в платформата. Голяма част от отговорилите над 1 млн. души подкрепят идеята.
Самият Дорси обаче е против. Той още през 2019 г. отбелязва, че това може да провокира злоупотреби със съдържанието. Вместо това се обмисля "прозорец" за изпращане на туитовете, т.е. потребителите да имат няколко секунди да ги прегледат и да отменят публикацията, за да я редактират еднократно. Друг вариант е да се пази и оригиналът, който да може да се прегледа с допълнителен линк.
Мъск обмисля да създаде нова социална мрежа
Макар да има най-голям едноличен дял, Мъск не е част от управлението на компанията. Официално той не може да взима решения нито да ѝ дава наставления. Според анализаторите от WedBush Seurities обаче, няма да е изненада ако Мъск все пак постепенно започне все по-чест диалог с ръководството на Twitter или дори влезе в активна управленческа роля в някой момент.
Мъск беше и критикуван, че е един от традиционно проблемните потребители на Twitter, които редовно нарушават правилата на платформата. Той често влиза в новините заради публикациите си и дори неколкократно е проверяван от институции заради тях. Затова според Едуард Онгвесо от Vice, той може да си купува "свободата" и да си гарантира, че ще продължи да публикува каквото си поиска.
Интернет сделката между САЩ и ЕС ще спаси Мрежата
Идва ли ерата на сплинтернета и какво е това
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!