Това се вижда в рейтинга на висшите училища по професионални направления, създаден от министерството на образованието и Институт "Отворено общество".
Завършилите Военна академия още преди да постъпят там вече са полковници и не могат да бъдат сравнявани с младежите, които завършват университет. Безработицата сред завършилите военни училища е най-ниска. А средната безработица на завършилите висше обрзование през последните пет години е само 3,98 %.
Между 10 и 12 милиона лева ще се разпределят през юни между държавните висши училища, които са първо и второ място в професионалните направления от новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България.
Това стана ясно, след като министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов представи новите рейтинги.
Чрез първото издание на рейтинговата система на университетите през 2011 г. най-добрите професионални направления във висшите училища получиха до 11% по-голямо финансиране, извън бюджетните си средства. Сега през юни те ще получат до 25% по-голямо финансиране, обеляза министър Игнатов.
Рейтинговата система не е рейтинг на университетите, а на отделните специалности в тях. Актуализираното издание за 2012 г. съдържа информация за 51 акредитирани висши училища, които предлагат обучение по различни специалности в 52 професионални направления.
Системата дава възможност университетите да бъдат сравнявани на базата на 49 индикатори.
Те измерват различни аспекти на учебния процес и на научната дейност, на удовлетвореността на студентите от учебната среда и от социално-битовите и административните услуги, на престижа на съответното висше училище, на реализацията на завършилите го студенти.
Новост в рейтинговата система са индикаторите за приноса към осигурителната система и за регионалната значимост на висшите училища. За изработването на рейтинговата система е използвана информация от университетите, от Националната агенция за оценяване и акредитация от модула "АдминУни" в информационната система на образованието, от НОИ, от международни научни бази от данни за цитираемостта на преподавателите, както и от анкетно проучване сред 15 000 студенти.
Рейтинговата система дава възможност на кандидат-студентите, да се запознаят с предварително изготвените стандартизирани класации в нея, но и да си изработят собствени класации, за всяко едно от 52-те професионални направления във висшето ни образование.
Военно дело е направлението с най-добра реализация, най-висока степен на приложение на придобитото образование и най-висок дял на осигурени сред завършилите. Сред специалностите с отлична реализация са медицината и математиката.
Софийският университет като цяло е с най-много първи позиции в класациите, но той обучава студенти в много направления. По показател научни изследвания традиционно сред първенците са Техническият университет в София и Химикотехнологичният и металургичен университет.
Икономиката е най-масовото професионално направление. Завършили са го 55 000 души през последните пет г. На двама инженери се падат по двама икономисти и един от администрация и управление. Математиката е "бутикова" специалност.
Средният успех от дипломата за средно образование на всички записали се за студенти е над 5,50.
90 на сто от абсолвентите работят по специалността. Всеки втори обаче не се реализира на българския пазар на труда. Всеки трети студент в медицинските институти е чужденец.
Завършилите "Туризъм" най-трудно си намират работа по специалността - едва от 8 до 27% се реализират в бранша.Специалността "Фармация" е с висок престиж, висок процент на приложение на дипломата и много ниска безработица сред завършилите.
Средният осигурителен доход на завършилите направление "Електротехника, електроника и автоматика" се нарежда сред петте най-високи в страната. Но по отношение на безработицата за различните висши училища стойностите варират от 2% до над 10%.
В направлението "Общо инженерство" Техническият университет - София и Химикотехнологичният и металургичен университет - София са лидери в класацията. Минно-геоложкият университет "Свети Иван Рилски" има много добри показатели за реализация на пазара на труда.
Направление "Политически науки" също е с висок престиж. Завършилите са със сравнително висок осигурителен доход и ниска безработица.
При "Стоматология" осигурителният доход на завършилите е по-нисък от очакваното за тези специалности. Но нивата на безработица са много ниски, а приложението на висшето образование е доста високо.
1096 лв. е средният доход на завършилите право в СУ "Св. Климент Охридски" - не много повече от дохода на завършилите физически науки там - 1009 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!