К огато представи Windows 11, Microsoft изненада част от потребителите с неочаквано строги системни изисквания за платформата. Една от основните теми на дискусии стана задължителното изискване за наличието на TPM поддръжка от страна на устройството.
Microsoft аргументира това с факта, че TPM осигурява необходимото ниво на сигурност, което Windows 11 иска да наложи. TPM обаче има малко противоречива слава.
Пълното име на технологията е Trusted Platform Module. Тя не е нова, като използва отделен хардуерен чип на дънната платка. Идеята е той да обработва важна и криптирана информация. Чипът има множество физически механизми, които да предпазват от опити за вмешателство и съответно да гарантират максимална сгируност на криптографските ключове, обяснява Microsoft.
Windows 11 ще пести енергия с динамично опресняване
TPM може да се използва за защита на паролите, да генерира, съхранява и ограничава използването на криптографски ключове, както и да увеличи нивото на сигурност на устройството и операционната система.
TPM чиповете са налични в повечето актуални компютри, но може да са рядкост при моделите, които са по-стари от 5 години. А ако липсва такъв чип, Windows 11 няма да се инсталира. Така, дори и дадено устройство да има достатъчно мощен хардуер, то няма да може да използва платформата заради липсата на TPM.
Строгите изисквания на Windows 11 объркаха хората
Освен това Microsoft първоначално въведе две нива на TPM изисквания, отбелязва ReviewGeek - TPM 1.2 и TPM 2.0. В последствие обаче софтуерният гигант остави само TPM 2.0 като минимално изискване.
Самата компания не е давала официални аргументи за решението си. Тя единствено допълни, че изискванията не са окончателни, тъй като и Windows 11 все още е в бета версия.
Наличието на TPM ще даде необходимото ниво на сигурност и защита срещу все по-сложните хакерски атаки, които атакуват BIOS-ите ("най-дълбокото" системно ниво за настройки и управление на хардуера) на компютрите. TPM ще направи по-трудна и кражбата на криптирани паролии данни от устройствата.
Windows 11 ще премахне доста функции от Windows 10
Въпреки това компанията беше критикувана, че въвежда TPM като изискване, за да провокира потребителите и фирмите с по-стари компютри, да си купят нови устройства. Но и това не е точно така. Софтуерният гигант всъщност изисква TPM и за Windows 10, но с малка разлика - ако системата засече, че устройството има такъв чип, то тя препоръчва той да бъде активиран. Ако обаче няма такъв чип, все пак платформата може да се инсталира.
По всичко личи, че Windows 10 беше преходният период за трайно преминаване към TPM. Чрез него се осигуряват и други услуги като Windows Hello, криптират се ПИН кодът и паролите за достъп до платформата.
Microsoft изглежда решена, че е време TPM да стане задължителен стандарт за всички. Лаптопите и настолните компютри от средата на 2016 г. насам масово предлагат TPM 2.0, като всеки потребител може да провери дали устройството му разполага с такъв чип през спецификациите в официалния сайт на производителя.
Друг вариант за проверка е чрез отваряне на специално меню в Windows 10. То може да се отвори чрез клавишната комбинация Win+R и въвеждане на tpm.msc и натискане на Enter.
В отворения прозорец ще има различна информация. Най-важната е в средната колона в последното поле - TPM Manufacturer Information и конкретно Specification Version. Ако там пише 2.0, значи устройството разполага с TPM 2.0, точно каквото изисква Windows 11.
Windows 11 е факт и ще използва Android приложения
Как да изключим новия уиджет за новини в Windows 10
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!