Д умата "стрийминг" навлиза все по-масово в ежедневието ни. Поредната чуждица в езика обаче има голямо значение. Особено, когато става дума за стрийминг на музика - услуга, чийто разновидности вече се използват от стотици милиони хора по целия свят и промени представите за това какво е да си музикален фен.
Какво всъщност е стрийминг? Това е "потокът" от данни, който "тече" от сървър до потребителското устройство. Гледането на клип във Vbox7.com например е видеострийминг. Слушането на музика от услуга като Tidal, Spotify и т.н. е аудио стрийминг.
Новият Wi-Fi 6 ще предложи значителни подобрения
Технологията звучи доста семпло, но е сериозно предизвикателство за мрежите. За да може стриймът да върви гладко, връзката трябва да е много стабилна. Скоростта не трябва да пада под определен минимален праг (зависи от различни фактори). Латентността също трябва да е минимална. Всичко това трябва да се поддържа в оптималните условия много по-дълго време, защото стриймването на съдържание може да продължи и с часове. През това време се обменя голямо количество информация, което може да достигне дори десетки гигабайти, ако става дума за стрийм на видео във висока резолюция.
Могат ли интерактивните филми да променят киното
При стрийминга на аудио натоварването може да не е чак толкова голямо, но продължителността на връзката често е още по-дълга. А, ако се слуша музика с много високо качество, то размерът на песните бързо нараства. За щастие, модерните мрежи вече се справят без особени проблеми с тези предизвикателства. А колкото по-гладко и бързо работят услугите, толкова повече хората искат да ги използват. Резултатът - онлайн услугите за стрийминг на музика се увеличават, като вече има огромно разнообразие от най-различни предложения.
Всяко от тях има различни допълнителни екстри и услуги, чрез които се стремят да привличат повече потребители. Някои предлагат и безплатно слушане на музика чрез реклами, други държат на по-високото качество, въпреки че е платено. Общият резултат е, че потребителите все по-често се обръщат първо към стрийминг услугите, когато им се слуша музика.
Предимствата на онлайн стрийминга
Едно от основните предимства на музикалните стрийминг услуги е именно бързината. Човек може да слуша напълно легално новите песни и албуми на любимите си изпълнители веднага. Няма нужда да чака физическото копие да бъде доставено до магазина, да го купи и т.н.
Microsoft пуска стрийминг услугата си за игри тази есен
Стрийминг услугите разполагат и с огромни каталози. Понякога става дума за буквално милиони заглавия от най-различни жанрове. Това е огромно количество музика, което е достъпно само с няколко клика, без да взима място нито в шкафа с дискове, нито в самото устройство. Всичко се пази на сървър и е достъпно по всяко време.
Това ги прави идеални портали за откриване на нова музика и изпълнители. Повечето услуги използват специални алгоритми, които да отгатват какви заглавия да препоръчат на всеки потребител според неговите вкусове. Ако човек е голям меломан, то използването на стрийминг услуга ще му спести доста пари за купуване на албуми и освен това ще му даде достъп до значително по-голям каталог.
Предимство на стрийминг услугите е и практичността. Потребителят лесно може да си прави плейлисти за най-различни ситуации с разнообразна музика. Някои от тях използват и изкуствен интелект, за да генерират автоматично плейлисти с любима музика за различни ситуации. Услугата на Tidal например предлага плейлисти по жанр, за различни цели - например релаксиране или парти и дори за дейности като тренировка или шофиране. Има и ръчно-генерирани плейлисти, които са подбрани от специалисти в дадена сфера или жанр.
ИТ компаниите в надпревара да направят "Netflix за игри"
Все повече стрийминг услугите предлагат и допълнително съдържание като подкастове, клипове и др. Понякога се стриймват и дори цели концерти в реално време.
Има и недостатъци
Те обаче са сравнително малко. Едно от основните притеснения на хората е, че ще могат да слушат музиката си само, когато имат интернет връзка. Това обаче не е точно така. Tidal и други стрийминг услуги позволяват изтегляне на музика и за офлайн слушане. Така човек може винаги да разполага с най-любимите си песни и да ги слуша през приложението по всяко време, без значение дали има активна интернет връзка или не. Предлага се и възможност за купуване на музиката и изтеглянето ѝ в самостоятелни файлове на компютър.
Недостатък за някои платформи е ексклузивността. В опит да привличат повече потребители, някои платформи успяват да сключат договори за ексклузивност с определени изпълнители. Така тяхната музика е достъпна само през конкретната платформа. Това може да е недостатък за някои потребители, защото ще се наложи да се абонират за повече от една услуга. В повечето случаи обаче това засяга най-вече меломани с много разнородни интереси, но за масовия потребител подобни препятствия са рядкост.
Защо стриймингът е бъдещето
Технологиите неизбежно навлизат в ежедневието на хората и го променят коренно. Преди десетина години беше немислимо да се слуша музика по интернет от телефона. Сега това е съвсем нормално. След като първоначално музикалната индустрия се противеше, постепенно тя започна да открива начини да се възползва от новата реалност.
Продажбите на албуми отново са важни, защото запалените фенове продължават да искат да имат и физически досег с групата си, било то и чрез диск и атрактивна обложка. Но много често тези дискове се слушат все по-рядко, защото всичко останало е дигитално (за топ меломаните, които държат на перфектното качество, услуги като Tidal предлагат и слушане с некомпресирано HiFi качество).
Това дава нови възможности на групите, като те получават и интерактивни данни за реакциите на хората към тяхната музика. Изпълнителите придобиват по-добра представа какво се харесва в песните им и какво не. Същевременно запазват и свободата да творят без ограничения и без притеснения, че качеството на записа може да бъде "изкривено". Така качеството на творчеството се запазва и подобрява, като същевременно музиката става по-достъпна от всякога.
Как да освободим повече място в телефона си
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!