С мартфоните имат сравнително лоша репутация, че са прозорец към личния живот на хората и чрез тях те могат да бъдат следени. Това действително може да е така, но изисква доста усилия и познания, за да се извърши успешно.
А и живеем във времена, в които без смартфон ще е трудно да извършваме много от ежедневните си задачи. Практичността на тези устройства ги прави силно желани и необходими, но това не означава, че трябва да жертваме личното си пространство и данни.
Всъщност, смартфоните могат и да са от полза за подобряване на личната киберсигурност, отбелязва MakeUseOf. Например чрез техните дигитални портфейли. В тях можем да съхраняваме банковите си карти, както и да създаваме виртуални такива, които да зареждаме с нужните суми и да използваме за онлайн пазаруване например. Така всъщност се намалява рискът от загуба на средства, ако платежната информация бъде пресечена или открадната от търговеца.
Хакери откраднаха $1,5 млрд. в най-големия кибер обир
По същия начин можем да защитим и основния си имейл. Повечето имейл приложения и услуги вече позволяват използването на втори профил едновременно с основния. Това позволява създаването на отделен имейл, който да се използва за регистрации например и да е отделен от акаунта с лична и/или служебна комуникация.
Смартфоните вече имат и все по-добри мениджъри на пароли. Чрез тях можем да използваме доста по-сигурни пароли за профилите си, но без да се налага да ги помним. Вместо това трябва просто да потвърдим влизането чрез една основна парола или биометричните сензори на телефона, например сензора за пръстов отпечатък. Това прави защитата на профилите по-добра, а и е и по-бързо и практично използването им.
Apple направи това, което обеща никога да не прави
Модерните смартфони криптират данните, които потребителят съхранява в тях. Някои модели дори отделят чувствителната информация като здравни данни, пароли и финанси в допълнителен самостоятелен сектор, който е с още едно ниво на криптиране и ограничаване на достъпа.
Същото важи и за все повече от приложенията за чат. Те въвеждат пълно криптиране на данните от край до край, т.е. те могат да бъдат видяни само чрез физически достъп до едно от устройствата, които участват в дадения разговор.
Тръмп подготвя още мита за чипове, цените вече се вдигат
Нова измама иска да открадне данните ни от Facebook
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!