Е дин от големите проблеми за всяка онлайн услуга с регистрации са фалшивите профили. Много често те се създават от автоматизирани програми, популярни като ботове, които могат да направят десетки и дори стотици профили. А това води до проблеми както за самата компания, така често и за самите потребители, отбелязва онлайн изданието The Verge.
Тим Кук: Време е всички да защитим личните си данни
Годината, в която ИТ гигантите бяха „напляскани“
Ботовете обикновено заливат услугата, например социална мрежа или онлайн форум, с реклами, фалшиви новини или подвеждащи линкове към вируси. Онлайн услугите след това трябва да откриват ботовете и да ги трият, но за тях е най-добре изобщо да не се регистрират. Затова компаниите от години прилагат т.нар. "спам проверка" при регистрация. Те карат потребителите да въвеждат отговори на въпроси, да разгадават думи в картинки или да решават различни визуални задачи. Например да кликнат всички снимки със светофари.
Apple спря и вътрешните приложения на Google
Хакери откраднали над 1 млрд. долара чрез криптовалути
Разбира се, създателите на ботовоете не се предават и постоянно развиват своите програми. Напредъкът във визуалното разпознаване на изкуствения интелект също има своя негативен отзвук, като помага не само за полезни дейности, но и на хакерите. Така ботовете постоянно стават все по-добри в разчитането на тези тестове.
Най-популярната платформа за такива тестове е CAPTCHA на Google. Напоследък тя става все по-настоятелна в исканията си и често кара потребителите да решават по 4-5 задачи преди се съгласи, че те не са ботове и да ги допусне да се регистрират. Инженерите на CAPTCHA са наясно, че алгоритмите ще се развиват и тестовете трябва да стават все по-трудни.
Това обаче се отразява на хората. Още през 2014 г. Google тества един от своите алгоритми за машинно обучение срещу CAPTHCA. Резултатът - изкуственият интелект разгадава задачите с точност 99,8%. При хората успеваемостта е едва 33%.
Кои са най-лошите пароли за 2018 г.
Много от "защитените" сайтове всъщност са измама
Новите системи следят навиците и поведението на потребителя на сайта още като го посети. Така могат да преценят например дали потребителят реално чете сайта, прави някакви допълнителни или случайни движения и кликове с мишката или всичко е точно и прецисно като на робот. Това намалява вероятността да се активира CAPTCHA проверка при регистрация. Но ботовете бързо намериха начини да се справят и с това.
Новата версия на платформата прави още повече проверки и следи поведението на птребителите и анализира кой трафик е "добър". Очаквано, Google не дава подробности какво точно представлява системата, за да не помага на хакерите. Компанията е наясно, че дори и така постепенно ботовете ще се развият все повече и ще започнат да се справят твърде ефикасно и с новите защити.
На практика в момента системите за сигурност се опитват да разпознаят кой потребител е реален и кой е просто софтуер, на базата на поредица индикатори, включително неволни движения на мишката и др. В някои случаи може да се активира и още една защита, която да накара потребителя да въведе отново паролата си или да активира система за двустепенна идентификация, въпреки че вече се е регистрирал успешно.
Измамници сменят данните на банките в Google Maps
Голям ръст на фалшивите онлайн магазини
Всичко това ще е само с временен успех, защото ботовете все повече се развиват и все по-успешно ще имитират реален човек онлайн. А това създава риск от въвеждане на все повече и по-сложни проверки, което ще затруднява потребителите, ще им пречи и дори може да ги откаже да се регистрират и да използват дадена услуга.
Така в опитите си да защитят потребителите, онлайн услугите рискуват да се изолират от самите тях. Затова трябва да се търси баланс между предварителни проверки и системи за справяне с ботовете след регистрацията, за да може да не се прогонват и реални потребители. Ще е трудна, но важна задача.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!