Ф еновете на компютри, които са били по времето на Windows 95 и Windows 98 помнят времената, в които фразата "рестартирай и ще се оправи" беше една от най-използваните. С времето софтуерът се подобри значително и не се налагаше да се прибягва често до този иначе действително много ефективен метод.
Но бързо си припомнихме за него миналата седмица, когато сякаш изведнъж милиони компютри по целия свят блокираха, показваха "син екран на смъртта", който също вече е рядкост и за мнозина е дори напълно непознат. Първоначално изглеждаше, че проблемът е в операционната система Windows.
Бързо обаче се оказа, че дефектът е провокиран от до този момент непозната за масовия потребител компания. Тя се казва CrowdStrike и е име, което е познато само на хора в бранша. Това е компания за киберсигурност, която разработва различни софтуерни инструменти за защита. Един от тях получи ъпдейт миналата седмица, който обаче се оказа дефектен и бързо доведе до блокирането на голям брой компютри, които го използват.
Софтуерът на CrodwdStrike се използва от множество големи компании и институции. Той може да не е познат на масовия потребител и дори на много от служителите, на чийто служебни компютри е инсталиран, но има много важна роля за защитата им от хакерски атаки.
Според данни на Microsoft, дефектният ъпдейт е засегнал 8,5 млн. устройства с Windows. Първоначално нямаше лесен начин за оправянето на проблема. Дори и максимата "рестартирай и ще се оправи" не сработваше винаги. В някои случаи бяха необходими над 15 рестартирания, за да може да се достигне до системата за следващите стъпки за отстраняването на проблема.
Особено тежко бяха засегнати авиолиниите и някои летища. Анализ на FlightAware показва, че авиокомпанията Delta е отменила 4500 полета заради компютърния срив. Само в неделя е отменила около 1000. Възстановяването на нормалните дейности ще отнеме време.
Една от причините за масовия ефект е нивото на достъп до ядрото на операционната система, което имат антивирусните програми. Microsoft беше критикувана, че е дала подобен достъп на софтуера - практика, която Apple избягва и държи своите операционни системи доста по-затворени.
8,5 милиона устройства са засегнати от глобалния срив
Пред в. The Wall Street Journal говорител на Microsoft обяснява защо. Още през 2009 г. софтуерният гигант се е споразумял с Европейската комисия (ЕК) да отвори Windows по такъв начин. Решението е в следствие на жалба на конкурент, който е поискал компаниите да получават същото ниво на достъп като Microsoft.
"Син екран на смъртта": Светът бавно се възстановява след глобалния хаос
„Най-големият IT провал досега“: Мъск за световния технически срив
Практиката, макар добра за конкуренцията, носи своите системни рискове, отбелязва Neowin. Засега сделката е с доброволен характер, като другите платформи не са задължени да я спазват. През последните няколко години обаче ЕК иска да отвори ИТ пазара още повече, така че няма да е изненада, ако изискването бъде въведено за всички.
Изглежда и малко вероятно да отстъпи и да позволи на Microsoft за "заключи" Windows, а по-скоро индустрията ще трябва да се събере и да намери по-добро решение, което да намали риска подобни дефектни актуализации да причиняват толкова много щети. В противен случай такива ситуации може да станат новото "рестартирай и ще се оправи".
Crowdstrike: Глобалният срив на системите се дължи на дефект при ъпдейт
CrowdStrike "дълбоко съжалява" за глобалния срив
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!