С оциалните мрежи са място, където милиарди хора по целия свят споделят много детайли за личния си живот. И макар платформите да предлагат множество защити и ограничения, които да не позволяват тази информация да бъде виждана от недобронамерени хора, рискът не е за пренебрегване.
Колкото и да ограничаваме профилите си, хакерите винаги могат да намерят начин да се възползват от тях, съобщава MakeUseOf. Изданието обобщава няколко от най-популярните в момента тактики на хакерите да излъжат хората в социалните мрежи. Тези тактики имат множество вариации и разклонения, така че бдителността е най-доброто средство за защита.
Ако хакерът е твърдо решен да се сдобие с информация за даден човек, може да направи фалшив профил, с който да поиска „приятелство“ от мишената си.
Може ли AI да реши разделението между хората
Понякога дори може да се опита да хакне профил на някой в списъка с контакти и приятелства или да направи дублиращ профил, който да поиска приятелство. А аргументът например ще е, че другият профил е бил хакнат, загубена е паролата за него или нещо подобно. В такива ситуации е най-добре да се провери истината чрез опит за връзка с човека по друг начин – по телефона или чрез друго приложение.
Друга, по-лесна за хакерите тактика, съответно и по-масова, е чрез фалшиви промоции и обяви. Те примамват потребителите с атрактивни предложения, раздаване на подаръци, големи отстъпки и т.н. При кликването на такива обяви и промоции в социалните мрежи, обикновено се появяват условия – искане за достъп до профила, препращане към други страници за въвеждане на име и парола от акаунта уж за верификация, но всъщност да бъдат откраднати и др.
Google ще пази от измамни текстови съобщения
Има ли смисъл всяка година да купуваме нов смартфон
Хакери могат да се възползват и от самите публикации на потребителите. Особено, когато те публикуват в групите, че търсят оферти за работа, за наем и т.н. Тогава може да получат привидно истински предложения, но отново – при кликването на линковете, да бъдат препратени към подготвени с вируси сайтове, опити за кражба на имена и пароли и др.
Ако хакерите видят в профила-мишена индикации, че потребителят инвестира в криптовалути, могат да се опитат да го привлекат и по този начин. Например чрез предложения за нови проекти, инвестиции, лесни пари с голяма комисионна и др.
Google пуска Android 15 за смартфоните
Google съветва как да се пазим от телефонни измами
Подобни инвестиции обикновено са измама, особено когато предлагат големи възнаграждения при привиден минимален риск. Всяка потенциална инвестиция трябва да бъде проверявана щателно и внимателно.
Изкуственият интелект на Apple идва в края на месеца
AI вече ще организира търсачката на Google
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!