В исоките борсови цени на електроенергията са проблем за цяла Европа, като в България ситуацията е усложнена и заради допълнителни фактори. Един от тях е фактът, че стотици хиляди фирми все още не са избрали свой доставчик на ток, въпреки че крайният срок за това беше през юли т.г. Сега тези фирми са служебно препратени към Доставчик от последна инстанция, където плащат още по-високи цени.
Същевременно, изборът пред всички компании засега е за краткосрочни договори за доставка (обикновено до 12 месеца), което също води до по-висок ценови риск за тях. Свободният пазар на електроенергия, обаче, не означава, че фирмите трябва да разчитат само на борсата. Една от практичните алтернативи са частните дългосрочни договори за покупко-продажба на електроенергия (Private PPAs). Този подход отдавна привлича интереса на големите корпоративни потребители в Европа, а от скоро и в България.
Какво представляват дългосрочните договори за доставка на електроенергия
Това са частни договори, които се подписват между потребител на електроенергия и инвеститор в нов проект за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Клиентът се ангажира да купува електроенергия от новия доставчик за определен период. В случая става дума за дълъг период от време: пет, десет или дори повече години. В замяна, клиентът получава гарантирани, фиксирани цени за целия срок на договора.
Какви са ползите
Сключването на дългосрочни договори за доставка на електроенергия е от полза както за клиентите, така и за производителите. Производителите си гарантират приход, с което имат повече и по-достъпни възможности да привлекат инвестиции за новия проект. Потребителите на електроенергия, от друга страна, могат да се договорят свободно с производителя и да фиксират справедлива за двете страни цена. Това дава сигурност и предвидимост за бизнеса, особено, когато се преминава през динамични ценови ситуации като настоящата. Фиксираната цена означава и спокойствие с възможност за дългосрочно планиране на разходите и ефективното им управление.
Важна особеност на Дългосрочните договори е, че се сключват с производители на енергия от напълно възобновяеми източници. А това е от допълнителна полза за потребителя с няколко ключови предимства. Първо, означава освобождаване от „Такса задължение към обществото“, което води и до допълнително намаляване на цената на електроенергията. Освен това, използването на зелена енергия дава достъп до по-добри възможности за финансиране на нови проекти. Световната тенденция е инвеститорите и банките да предлагат по-добри условия и да приоритизират бизнеси, които полагат усилия да минимализират въглеродния си отпечатък, а използването на зелена енергия допринася за това в много голяма степен.
Преминаването към чиста енергия ще спести допълнителни средства на компанията в дългосрочен план. Това ще стане не само чрез освободената такса, но и благодарение на съответствието с бъдещите все по-строги регулаторни изисквания. Вместо да инвестира за адаптирането на практиките си според тях, бизнесът ще ползва зелена енергия от нови източници и ще се възползва и от предимствата на дългосрочно фиксираната цена.
Не на последно място по важност, сключването на дългосрочен договор за доставка на енергия спомага за изграждането на „зелен“ имидж на компанията. Тя ще покаже своята корпоративна социална отговорност и изпълнение на ангажиментите за опазване на околната среда. Допълнителна полза е, че по този начин фирмата подкрепя и развитието на нови ВЕИ мощности. Всичко това води до нови финансови и маркетингови предимства, чрез които компаниите се позиционират по-добре на пазара и ще са още по-конкурентни.
Как работят PPA
Съществуват множество различни модели за сключване на Дългосрочни договори за доставка на електроенергия (PPA), които най-общо могат да се разделят на физически и виртуални.
При физически PPA енергията се доставя физически и се продава директно на купувача, като генераторът може да е или да не е свързан към националната електрическа мрежа.
Опциите за дистанционни или „виртуални” PPA обичайно включват две или повече отделни споразумения, които действат паралелно. За разлика от физическите PPA, енергията не се доставя директно от генератора до купувача. Вместо това генераторът е свързан с националната електропреносна или електроразпределителна мрежа, чрез която на купувача се доставя енергия по договор с лицензиран търговец на електроенергия.
Има възможност да се сключи и финансов договор, при който между производителя и купувача се сключва отделно споразумение, често приемащо формата на „Договор за разлики“, за да се предпазят и двете страни от колебания в цената на електроенергията.
Какво трябва да се има предвид преди избора на доставчик
Има няколко основни фактора, които всяка компания трябва да обмисли, когато избира дългосрочен доставчик на електроенергия. Това са важни критерии, които ще са решаващи за правилния избор.
Първоначално, трябва да се обмисли собствеността на ВЕИ инсталациите, чиято енергия ще се използва. Това е важно, за да може клиентът да има доверие в новия си партньори и дългосрочната перспектива на проекта, както и за определяне на основни параметри на споразумението.
Значение може да има и местонахождението на ВЕИ инсталациите и как електричеството ще достига до мястото на потребление. В зависимост от локациите и трасетата, може да има различни възможности, които да се отразят на крайната цена. Например, различни цени на енергопреносни дружества, които биха участвали.
Необходимо е и да се направи анализ дали произведената енергия ще може да се адаптира спрямо потреблението. Това е част от процеса на преговори с потенциалния доставчик, като от значение ще е каква част от наличния капацитет ще бъде купена от клиента. В зависимост от размера на предприятието и консумацията на ток, както и от капацитета на ВЕИ инсталацията, може да се купи цялата наличност или част от нея. Трябва да се предвиди и необходимостта от корекции при доставките спрямо промените в потреблението.
Тези и други важни подробности са ключови и затова е добре за всяка компания да има опитен помощник при вземане но подобно решение. ТОКИ е експерт, който може да помогне на клиентите да съобразят всички детайли и да изберат подходящия за тях модел за дългосрочни доставки на електроенергия. Това е и единственият търговец на електроенергия, който вече успешно предлага тази услуга в България за момента.
Токи Пауър АД, в сътрудничество със свързани компании, част от групата на Реналфа АД, разработва иновативни услуги за сключване на PPA, които могат да включват и цялостни решения на доставки, комбиниращи енергия, получена директно от ВЕИ генератор, с енергия търгувана на свободния пазар. За да научите повече за предлаганите възможности, посететe https://toki.bg/ppa.