П опулярността на малките дронове продължава да расте. Много хора купуват или подаряват такива устройства, а за някои това е и атрактивно и скъпо хоби. Напоследък обаче зачестиха инцидентите с дрони около летища.
Полицията в Ню Йорк ще използва дронове в града
"Гетуик" работи нормално, двама арестувани
В края на миналата година летище "Гетуик" трябваше да спре работа близо 32 часа и се наложи стотици полети да бъдат отмненени заради дронове, които летяха опасно близо до пистата. Наложи се намеса на полицията, която се опитваше да свали дроновете и да открие техните оператори. Случаят повлия на пътуването на около 140 000 души.
Дроновете преди - върху гълъби, днес - бойна техника
По-рано този месец и летище "Хийтроу" също имаше такъв проблем, като спря работа за около час. През тази седмица и летището "Нюарк" в Ню Джързи трябваше да спре работа, след като пилот обяви, че е видял два дрона близо до самолета му. Един от тях преминал на по-малко от 10 метра разстояние докато е кацал на близко частно летище. От съображения за сигурност, диспечерите решават да спрат полетите и на международното летище, което е 11-то по натовареност в САЩ с над 20 млн. пътници годишно. Случаят принуди излитащите полети да бъдат отложени докато всички кръжащи и изчакващи пристигащи полети кацнат.
Защо се случва всичко това
На пръв поглед малък апарат като дрон не би трябвало да е особен проблем за огромен самолет. Тестове обаче показват, че безобидният на вид дрон може да нанесе сериозни щети на самолет, отбелязва БиБиСи. Проучване на Университета на Дейтън е направило симулация на дрон с тегло 1 кг., който се удря в пътнически самолет летящ с 383 км/ч. Нанесени са сериозни щети.
Друго проучване на Алианса за защита на безпилотни летателни системи показва, че макар и малки и леки дроновете могат да нанеса по-големи щети на един самолет от удряне на птица. Освен това литиево-йонните им батерии могат да създадат риск от пожар. Удар с дрон може да пробие и стъклата на прозорците. Ако попадне в двигателя, също може да нанесе доста по-сериозни щети от птица. А колкото по-голям и тежък е дронът, толкова повече рискът се увеличава.
Какво да се направи
Повечето държави вече са въвели ограничения за летенето на дронове над определени места и в близост до летища. Такива ограничения има и в България. Те обаче могат да се заобикалят чрез препрограмиране на софтуера на дрона, това му позволява да не се съобразява с въведените координати, които са забранени за летене и в нормална ситуация не би нарушил.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА 10 ДРОНА ПРЕДИ И ДНЕС
Затова някои летища прибягват и до допълнителни защити. Те инвестират в заглушителни средства, които да блокират сигнала между дрона и оператора. Устройствата са програмирани в такива ситуации да се връщат назад в търсене на сигнал или да кацат бавно. И това обаче може да бъде препрограмирано.
Затова и тези мерки не са достатъчни и се налага добавянето на още скъпи системи за наблюдение, радари, детектори на радиочестоти, камери и др. В Япония и Франция дори се работи и по патрулиращи дронове, които да улавят други дронове-нарушители в мрежи. В САЩ и Китай пък се тестват лазерни системи, които да "стрелят" по дроновете и да ги свалят.
Малък дрон опрашва цветята вместо пчелите
Летищата имат нужда от бързи и ефективни решения, защото не могат да си позволят риска. Най-малкото подобно събитие води до сериозно затормозяване на трафика и загуби както за летището, така и за авиокомпаниите и пътниците. А рискът дрон да причини и авиокатастрофа, макар и малък, също не е за пренебрегване.
Увеличават се престъпленията извършени чрез дронове
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!