macOS на Apple е известна със сравнително ниския брой вируси за нея и доброто ниво на сигурност на устройствата, които я използват. Въпреки това не са 100% сигурни и един от проблемите около тях може да са криптовирусите. Те криптират данните в устройството и твърдят, че ще ги отключат само след като се плати откуп, най-често чрез криптовалута или купуване на ваучери в онлайн магазини.
Как хакерите се възползват от коронавируса
Но плащането на откупа не е гарания, че данните ще бъдат отключени или че след няколко дни няма да бъдат криптирани отново с ново искане за пари. В някои случаи вирусът просто изтрива информацията, въпреки че е платен откуп за нея.
Най-често криптовирусите се разпространяват чрез прикачени файлове в имейли или предварително подготвени сайтове, линкове към, които отново се изпращат по имейл, или се разпостраняват в социалните мрежи. Друг риск е "пиратският" софтуер, отбелязва онлайн изданието How-to Geek. В привидно "чистите" програми се добавя и криптовирус, който води до останалите "поразии".
Свободно разпространяваният в интернет софтуер дори и безплатен, също може да е рисков. Затова трябва да се изтеглят програми само от доверени източници.
Хакери атакуват общини все по-често и искат откупи
За целта помага и Gatekeeper на Apple. Тя анализира приложенията и предупреждава, ако техният създател не е познат или не е доверен. Потребителят може да игнорира това предупреждение и да инсталира програмата въпреки него, но на свой риск.
Също така е препоръчително да се използва антивирусен софтуер. Apple има XProtect, както и System Integrity Protection. Те работят на фонов режим и не трябва да се изключват, защото това ще увеличи риска от кибератаки и криптовируси. Към тях потребителят може да добави и антивирусен софтуер на трето лице.
Хакери вече започнаха измами с криптовалутата на Facebook
Mozilla призова всички да обновят Firefox незабавно
Не трябва да се пренебрегва и създаването на резервно копие на данните. Това е най-добрата защита, тъй като каквото и да направи криптовирусът, потребителят винаги ще има достъп до данните си. macOS разполага с функцията Time Machine, която улеснява създаването на резервни копия и тяхната поддръжка. Самата функция е безплатна, но за да е максимално ефективна, е добре данните да се съхраняват на външен диск, който трябва да се купи отделно.
Лаптоп с най-опасните вируси продаден за 1,3 млн. долара
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!