П о-рано тази седмица в. Washington Post съобщи, че приложенията за iOS масово изпращат потребителски данни до свои сървъри. Общо само за една седмица приложенията в тествания iPhone използвали над 5400 тракера. Макар да не гледа с особено добро око на всичко това Apple го разрешава в известни рамки.
Хиляди тракери постоянно следят потребителите на iOS
И все пак в iOS има вградени функции, които да ограничат събирането и изпращането на данни от приложенията към трети лица. Тези функции обаче са деактивирани по подразбиране.
Новият Android ще пази личните данни по-добре
Включването им е лесно и бързо, но както винаги, има нужда и от допълнителна уговорка. В случая тя е, че пълната забрана на приложенията да споделят данни, може да попречи на някои от тях да работят както трябва. Затова потребителят трябва да прецени сам кога да ограничава тези функции или на кои приложения да разреши те да могат да ги използват.
Спиране на следенето на местоположението
Много приложения записват местоположението на потребителя. Разбира се, това е логично, когато става дума за карти и навигация например. Но това не е задължително за социални мрежи и т.н.
Спирането на следенето става от основното меню с настройки. Трябва да се избере Privacy > Location Services. Може да се изключат услугите за локализация за всички приложения наведнъж от плъзгача.
Пазарът на смартфони най-зле от 5 години насам
Алтернативен вариант е да се натиска отделно на всяко приложение в появилия се списък, като може да се избере дали то да има достъп до услугите постоянно, само докато се използва (While Using) или никога. Това ще огранични споделянето на данни за местоположението, но не е всичко...
Спиране на изпращането на данни на фонов режим
Тракерите, които използват някои приложения, могат да събират и споделят всякаква друга информация. Едни тракери събират данни за реклами, други за потреблението, трети за статистика и анализ и т.н. Понякога тази информация се изпраща дори и когато телефонът не се използва.
Решението отново е в настройките на iPhone. В секцията General има функция с дългото име Background App Refresh.
Тя предлага три режима на работа: постоянен, т.е. без значение дали връзката е през WiFi или мобилна мрежа; само през WiFi мрежа и изключена. Именно тази функция използват много от приложенията, за да изпращат данни дори и когато не са използвани.
В това меню също има и списък с всички приложения, които използват функцията. Потребителят може отново на ръка да провери всяко от тях кога я използва и да реши дали да я разреши, ограничи ли забрани напълно.
Всичко това е добър повод за потребителите да разгледат и списъка с инсталирани приложения като цяло. Често се оказва, че в устройството си човек има инсталирани много приложения, които изобщо не използва. Въпреки това те взимат меясо, а понякога продължават да си работят тихомълком на фонов режим. Ако има такива приложения, то е хубаво те да се изтрият. Това ще освободи място, системни ресурси, ще намали консумацията на енергия и ще увеличи сигурността и защитата на данните.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!