И нтернет браузърът Chrome има много възможности, като една от тях е инсталирането на т.нар. добавки, разширения или плъгини. Различните думи означават едно и също – това са малки приложения, които дават допълнителни функции на браузъра.
Затова те са много популярни, тъй като чрез тях може да се добавят най-различни възможности към Chrome. Има десетки хиляди добавки – много от тях безплатни, но въпреки това практични. Други са платени и дават още по-специализирани функции.
Общото между тях обаче не е само практичността. Добавките са и потенциален риск. Тъй като се интегрират в браузъра, получават достъп до доста повече информация и съответно са мишена за хакерите. Затова е препоръчително да се внимава с тях и от MakeUseOf дават няколко съвета как да проверяваме за опасни добавки.
При някои дефектни добавки проблемите са видими. Браузърът започва да работи по-бавно, дори да блокира. Но понякога има и плъгини, които вършат своята неправомерна дейност почти незабелязано.
Затова се препоръчва да се инсталират добавки само от официалния Chrome Web Store. Той има доста защити и успява да сортира голяма част от зловредните разширения. Все пак в него има над 125 000 заглавия, така че някои зловредни успяват да се промъкнат.
Предимството е, че Chrome Web Store има контрол над инсталираните през него разширения. Така, ако някое зловредно бъде разкрито от Google, засегнатите потребители ще получат уведомление и добавката автоматично ще бъде премахната от компютъра им.
Препоръчва се да се инсталират плъгини, които се актуализират редовно. Това е знак, че все пак по тях се работи, тъй като хакерите обикновено избягват да привличат внимание към добавките си и ще ги актуализират много рядко или никога.
Google въвежда AI и в браузъра Chrome
Също така е препоръчително да се направи проверка на автора на добавката. Той ще трябва да е ясно упоменат в профила ѝ. Там ще има и ревюта и отзиви, като по отговорите на разработчика, ще си проличи дали е коректен и обръща внимание на потребителите.
Google очаква AI да промени смартфоните
Прекалява ли ИТ индустрията с манията по AI
Може да се активира и функцията Enhanced Safe Browsing на Chrome. Тя е налична през настройките в секцията Security. Чрез нея Chrome проактивно сканира и проверява поведението и развитието на сайтове, изтеглени файлове и добавки.
New York Times заведе дело срещу Microsoft и OpenAI
ChatGPT разви "мързел", OpenAI не знае защо
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!