И зобилието от мобилни приложения за Android е толкова голямо, че въпреки усилията на Google, няма как компанията да проверии гарантира сигурността на всички тях. И докато повечето приложения са коректни с потребителите, не липсват и такива, които злоупотребяват с техните данни.
Хакери имат контрол над мобилни мрежи по целия свят
Хакери вече започнаха измами с криптовалутата на Facebook
Създателите на тези приложения често прибягват до различни трикове, за да скриват този факт от потребителите и защитните системи на Google, които проверяват приложенията още преди те да бъдат публикувани в онлайн магазина на компанията. Един от триковете е, че първоначално приложението работи съвсем коректно. Когато престои известно време и натрупа потребители, започват и малките промени в програмния код. Те са незабележими за потребителите, но може да позволят на приложението да започне да отклонява данни или да поиска достъп до повече информация в устройството.
Mozilla призова всички да обновят Firefox незабавно
Милиони фалшиви бизнес адреси заливат Google Maps
Друг вариант е наистина неволна грешка, която създава уязвимост в приложението. Наскоро подобен проблем имаше дори и в WhatsApp, който позволяваше на хакери да инсталират код от разстояние чрез приложението. Google има система за сигурност, която да проверява приложенията дори и след като са инсталирани.
Тя се казва Google Play Protect и е вградена в приложението Google Play Магазин във всеки телефон с официална версия на Android. Достъпна е като се отвори приложениео и след това се плъзне с пръст от лявата страна на дисплея надясно. Ще се отвори менюто с профила, като там ще е видим редът Play Protect.
Отварянето на това меню ще покаже списък с потенциално опасните приложения (ако има такива на телефона). Също така има и допълнителна информация за функцията. От тук може да се заяви ново сканиране на телефона, като се натисне иконката със завъртяна стрелка в горния десен ъгъл на екрана.
Над тази икона има и още една - със зъбно колело. Натискането ѝ отваря ново меню, в което може да се види дали автоматичното сканиране е активирано, както и има още една настройка. Тя дава потребителско съгласие съмнителните и неизвестните приложения да бъдат изпратени на Google за подробен анализ. Тази функция е нужна, когато потребителят е инсталирал приложения извън Google Play Магазин. Чрез нея системата може да проверява и тези приложения и да предупреждава, ако има потенциални проблеми с тях.
Измама в Google Calendar създава фалшиви събития
Как да защитим умен телевизор от вируси
Когато функцията е активирана, тя автоматично ще проверява приложенията не само, след като веднъж са инсталирани, но и при тяхното обновяване. Рискът някой зловреден код да се промъкне, може да не се елиминира напълно, но се намалява значително.
Как да защитим профила си в Instagram (ВИДЕО)
Новият Android ще пази личните данни по-добре
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!