С мартфоните са неразделен помощник на много хора. Моделите са много и най-различни като имат доста разнородни възможности, но обикновено и една обща слабост - батериите. Макар през годините усилията на производителите в тази посока да дават приемливи резултати, за повечето смартфони е предизвикателство да издържат повече от два дни на батерия.
А когато устройството се използва по-активно, тогава дори може да се наложи допълнително зареждане в рамките на деня. Телефоните предлагат режими за ограничаване на консумацията на енергия, а и потребителите вече знаят повечето трикове.
Въпреки това има и някои по-семпли на пръв поглед стъпки, които може да осигурят няколко процента повече на батерията, отбелязва онлайн изданието TechRadar. Ето някои от тези лесни за реализиране идеи.
Google премахна приложения, които крадат Facebook пароли
Едно от предложенията е да се намали скоростта на опресняване на картината на дисплея. Вече доста от новите модели смартфони предлагат дисплеи с 90Hz и дори 120Hz опресняване на картината. Това осигурява по-плавни анимации, но и консумира доста повече енергия. Някои модели предлагат опция за автоматичен контрол на скоростта на опресняване според приложението, а други имат и възможност тя да бъде сложена на стандартна (60Hz) за постоянно. Тези опции ще са в менюто с настройки на дисплея.
За смартфоните с OLED панели, има и друга класическа опция - да се използва тъмният режим на интерфейса на платформата. Особено в комбинация и с по-тъмен фон. Това ще позволи на OLED дисплея да изключва повечето пиксели и съответно да спести енергия.
Как да видим кои приложения използваме най-много
Следващ семпъл трик, който може да даде добри резултати, е намаляването на времето, през което дисплеят е включен. Например вместо да стои включен една минута от последното докосване, може да е 30 секунди или по-малко
Този трик може да се използва и заедно с автоматичната настройка на яркостта на дисплея. Телефонът ще използва сензорите си, за да прецени колко да намали или увеличи яркостта според околната светлина. Така ще се пести енергия.
Google тайно инсталирала COVID проследяване в Android
Ако не използвате гласов асистент като Siri или Google Assistant, може да ги изключите от настройките на устройството. Особено опцията да очакват гласовите команди Hey Siri или Hey Google. Това също ще спести малко енергия, но в комбинация с другите стъпки може да се получи по-осезаем резултат.
Как да открием дублирани файлове в Android
Смартфоните с Android 12 стават ключ за автомобили
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!