П рез последните почти две години Apple превърна сигурността на личните данни на потребителите в едно от основните си послания. Компанията полага много усилия, за да предлага колкото се може по-сигурна среда, като изпълнителният ѝ директор Тим Кук редовно критикува ИТ индустрията, че не следва примера.
Как да ускорим работата на Mac компютър
iPhone е и един от най-популярните смартфони и това го прави атрактивна мишена за хакерите. В случая от полза е по-строгата и затворена екосистема на Apple, в която трудно се допускат неоторизирани действия. Въпреки това рискове винаги има и те няма как да бъдат напълно премахнати.
Microsoft подготвя ново Office приложение за Android и iOS
Но има няколко лесни начина, които да повишат сигурността на устройството и съхраняваната в него информация. А това ще затрудни хакерите, които обикновено търсят най-лесните мишени, освен ако не става дума за много конкретна цел.
Най-очевидният и очакваният съвет, разбира се, е винаги да обновявате iOS до най-актуалната версия. Това е особено препоръчително сега, когато iOS 13 все още е доста нова и вече имаше доста проблеми с нея. Именно затова Apple пуска доста често ъпдейти, като само през този месец вече бяха два.
Също така е препоръчително да се използва заключен екран с парола или Face ID/Touch ID функциите за заключване и идентифициране. Те добавят още една стъпка при отключването на устройството, но тя ще затрудни значително някой, който има физически достъп до телефона и иска набързо да провери някаква информация в него, докато сте отишли до бюрото на колегата, например.
Apple обмисля да продава абонаменти за iPhone
Apple подготвя гама от устройства за умни домове
Докато сме на тази тема, препоръчително е и да се активира функцията Find My на iPhone. Тя позволява да се следи и открива устройството, когато бъде изгубено или откраднато. Функцията позволява и отдалечено блокиране и изтриване на данните. Обикновено функцията е включена по подразбиране, като тя изисква профил в iCloud, който е свързан с Apple ID-то, което се използва на конкретния телефон. Това може да се провери от основното меню с настройки на телефона.
Макар вирусите за iOS да са рядкост, все пак има такива. Най-често те се разпространяват чрез прикачени файлове в имейли или чрез линкове към предварително подготвени сайтове. Затова старите правила да не се кликва на линкове и прикачени файлове от непознати податели продължават да важат с пълна сила. Може да се използват и приложения за киберсигурност като Avira Mobile Security, Kaspersky, Lookout, McAfee Mobile Security и др. Те могат да помагат при опити на сайтове да изпълнят зловреден код или да инсталират т.нар. spyware и adware - софтуер, който да копира данни или да показва реклами.
Някои приложения сами по себе си не са опасни, но може да събират твърде много данни. iOS фима вградена функция, която кара приложенията да изискват допълнително разрешение от потребителя, когато искат достъп до модули като камера, GPS, Bluetooth и др. Тук за потребителя обикновено се предлагат няколко опции - трайно разрешение, еднократно разрешение, разрешение само докато приложението се използва и отказ.
Как да записваме случващото се на екрана на iPhone
Как да проверим смартфона си за опасни приложения
В зависимост от ситуацията и приложението, може да е подходящо да се дават само временни разрешения. Така приложенията няма да събират данни, когато реално не се използват и това ще намали както използваните ресурси, така и риска от проследяване или други злоупотреби.
Препоръчително е и да се проверява секцията Privacy в основното меню с настройки на iPhone. Там може да се проверят всички приложения и достъп до кои данни и функции в устройството имат. От това меню може да се променят настройките и да се персонализират според личните предпочитания на всеки потребител.
Друг препоръчителен съвет е да се не държат вече ненужни приложения и игри в iPhone. Ако повече не ги използвате, просто ги изтрийте. Има вероятност те да продължават да събират известно количество данни, а и може да се окажат идеална възможност за хакерите. Освен това ще взимат място в паметта, което може да бъде използвано за други цели.
Накрая остава и традиционният съвет за бдителността. Важно е всеки потребител винаги да има едно наум, когато използва дигитални услуги, имейли, чат приложения и социални мрежи. Кликването на линкове по навик може да доведе до доста главоболия, затова човек не трябва да бърза, а да преценява по-спокойно рисковете.
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
Как да изпращаме писма в конкретен час с Gmail
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!