С нимането със смартфони е неразделна част от ежедневието за мнозина. И макар технологиите да са много по-развити сега, все пак още е възможно снимите да са размазани или с не достатъчно добро качество. Разбира се, в голяма степен това зависи и от качеството на сензорите, но и от начина на тяхното използване, отбелязва How-to Geek.
Няколко семпли трика и правила помагат за заснемането на снимки с по-добро качество. Триковете важат за всеки смартфон с камера, без значение дали е от нисък или висок клас.
При снимане на по-слаба светлина без светкавица, рискът от размазване на кадъра е най-голям. Доста телефони вече имат режими и функции, които да помагат в такива ситуации, но те не са всемогъщи. Затова потребителят може да помогне чрез стабилните си ръце. А те могат да са още по-стабилни, когато са близо до тялото. Лактите могат да се опрат в торса, което дава доста по-голяма стабилност на ръцете. Също така е добре устройството да се държи с две ръце.
Когато светлината е достатъчно силна, тогава може спокойно да се снима и само с една ръка. Но дори и тогава може да се получи размазан кадър. Това е възможно, ако се снима твърде бърз обект и телефонът не успее да фокусира или дори ако светлината е твърде силна. Също е възможно да се получи и ако потребителят мръдне телефона веднага след натискане на бутона за снимане (добре е да се изчака секунда-две), докато телефонът сигнализира, че снимката е направена.
Проблем може да бъде и погрешното фокусиране. Телефоните обикновено се справят добре с автоматичното фокусиране, но понякога правят грешки. Повечето модели позволяват режим на ръчен фокус, при който може да се натисне с пръст по екрана и върху обекта, върху който да се фокусира. От настройките на камерата може да се провери какви режими на фокусиране се поддържат
При снимане на по-динамични сцени с много движение, може да се използва режимът на бързи, последователни снимки. Обикновено той се активира чрез натискане и задържане на бутона за правене на снимка. През това време телефонът снима поредица от снимки, което е полезно за динамични сцени. Отново, трябва да се провери в настройките на телефона дали режимът е активиран и доколко последователни снимки може да направи с едно натискане.
Също така е добре да не се прекалява с увеличението. Някои от най-новите модели смартфони от висок клас предлагат камери с оптично увеличение, но масовите устройства поддържат само дигитално увеличение. То обаче влошава качеството на снимката и то може да е особен проблем при снимане на динамични сцени и слаба светлина.
Преди снимане е добре да се погледне и дали обективите на камерите на са замърсени. Микрофибърна кърпичка за почистване на очила може да свърши чудесна работа.
Разбира се, трябва да има и реалистични очаквания. Камерите на смартфоните действително са много по-добри отвсяко, но не са и всесилни, но с малко търпение от страна на потребителя, могат да предложат неочаквано добри кадри.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!