Windows е най-разпространената операционна система за настолни и преносими компютри и като такава е обект на много хакерски атаки. С годините Microsoft разви платформата много и я направи значително по-сигурна отпреди.
Windows 10 и особено Windows 11 вече имат множество вградени защити, които преди трябваше да се добавят отделно и много потребители пропускаха този момент. Затова Microsoft положи усилия и направи голяма част от защитата на Windows автоматизирана, поне за най-базовите неща.
И все пак, желателно е потребителят да отделя малко време и да проверява дали всичко с настройките за сигурност на системата е наред. За целта Windows 10 и Windows 11 имат внедрен център за сигурност. Той се казва Windows Security и може да бъде изведен от настройките, Старт менюто или въвеждане на името в търсачката на Старт менюто.
Профилите на Google вече използват passkeys
В този център са разположени всички вградени в Windows функции за защита. Има и лесен за преглеждане гид, който показва дали са нужни допълнителни действия от страна на потребителя или всичко работи добре. Тук са поместени вграденото приложение за сканиране срещу вируси, системите за защита срещу криптовируси, мрежови защити, хардуерните функции за сигурност (в зависимост от наличността им в дадения компютър).
От този център може да се контролират и свързани устройства, профилите на потребителите, които използват компютъра и др. Има и опции за родителски контрол.
За всяка от категориите има отделно подменю с повече опции и възможности.Virus & threat protection показва дали са открити вируси, колко файлове са сканирани и т.н. От тук може да се активира и по-задълбочено сканиране, да се промени честотата на автоматичните сканирания и т.н.
Как да използваме passkeys в Windows 11
Account protection обръща внимание на защитата на основния профил, с който се използва компютъра. От тук могат да се управляват възможности за влизане в устройството с парола, Windows Hello, пръстов отпечатък или друг начин, в зависимост от това какво поддържа и даденият компютър. Силно е препоръчително да се използва някоя от тези допълнителни системи, като влизане с PIN код, passkey, пръстов отпечатък или друг наличен метод.
Има и възможност за активиране на динамично заключване. То автоматично ще заключва компютъра, когато той е свързан по Bluetooth със смартфон и засече, че устройството се е отдалечило.
В секцията за мрежова защита би трябвало автоматично да е активиран Microsoft Defender Firewall за всички мрежи. Той дава добра адекватна базова защита и не трябва да бъде изключван, освен ако не е заменен с по-професионален софтуер или има някакъв проблем.
В секцията App & browser control има повече опции. Smart App Control е автоматична и обикновено е изключена по подразбиране, тъй като е доста специфична. Ако се използва браузърът Edge, може да се инсталира Microsoft Defender Application Guard, който ще го изолира от останалата система за по-високо ниво на защита. Тук има и по-специфични настройки в секцията Exploit protection, които са активирани по подразбиране и е най-добре да не се променят освен при проблем.
Nvidia и AMD ще правят ARM процесори за компютри
Секцията Reputation-based protection е по-интересна. Тя включва системата SmartScreen, сканира за непознати файлове и приложения и предупреждава потребителя при риск. Тук е и защитата от фишинг атаки на Windows. Тя включва предупреждения при подозрителни сайтове, приложения, при използване на едни и същи пароли, ниско ниво на защита на паролите и др. Настройките могат да се променят според нуждите.
В категорията Device security са поместени наличните хардуерни защити. Секцията Core isolation съдържа опцията memory integrity. Тя използва допълнителни хардуерни защити на ядрото на Windows. Ако е налична, е препоръчително да бъде активирана.
Microsoft обяви, че има проблем с Windows 10
Microsoft обмисля да внедри AI в още приложения
Същевременно важат и старите съвети за сигурност. А те са редовно актуализиране на Windows с най-новите ъпдейти. Всеки втори вторник на месеца Microsoft пуска т.нар. Patch Tuesday, в който са всички нужни „кръпки“ за сигурност, а често о допълнителни новости и функции. Ако Windows Update е активиран по подразбиране, то той ще инсталира нещата автоматично и само ще поиска от потребителя рестартиране на системата, когато е необходимо.
И Apple се сбогува с традиционните пароли
Четирите най-големи заплахи за Mac компютрите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!