С ъдбата винаги е обичала иронията. Един от ярките примери за това са публикациите в социалните мрежи с оплаквания, че хората са се вманиачили в телефоните си, като те са придружени със снимки на хора на публично място, които са се вторачили в смартфона си.
Оплакването в социалните мрежи, че другите гледат в социалните мрежи, докато всички гледаме в социалните мрежи, е иронично, но и факт. Много хора неусетно са зависими от смартфоните и приложенията си, като често не го осъзнават, тъй като този процес става неусетно.
Затова през последните няколко години производителите и ИТ гигантите добавиха софтуерни инструменти в смартфоните, които да помогнат на хората да подобрят своето „цифрово благополучие“, което на места е преведено и като „дигитално здраве“ или други сходни комбинации.
Ефектът е един и същи. Това са инструменти, които често са сравнявани с режимите „не ме безпокой“, но всъщност имат много повече възможности от това. Когато са използвани пълноценно, те могат да помогнат на потребителя да проследи активността си, колко използва различните приложения и да му помогнат постепенно да намали времето до по-здравословно ниво.
5 неща, които забавят работата на смартфона
Най-важното е да се започне с реалистични цели, отбелязва онлайн изданието GizChina. Например постепенно намаляване на използването на смартфона.
Следваща стъпка е да се идентифицират ситуациите и причините, които създават „глада“ за използване на устройството. Например стрес, любопитство, множество известия и т.н.
След това трябва да се изградят полезни навици на мястото на вредните. Приложенията за дигитално здраве могат да помогнат именно в този аспект. Чрез тях може да се ограничат известията в определени периоди от време. Също така те позволяват да се сложи лимит на използването на дадено приложение. Когато този лимит бъде достигнат, те може да блокират достъпа до приложението за деня.
Copilot отбелязва рождения си ден с нови функции
Apple потвърди, че ще има свой AI тази година
Разбира се, не може да се разчита напълно на тези приложения да решат проблем с пристрастяване към смартфон. Те зависят от личната воля на потребителя и желанието му да си помогне. Но все пак са добра отправна точка и могат да помогнат за създаването на по-здравословни навици.
Xiaomi 14 Ultra е за феновете на фотографията
Honor Magic6 Pro показа AI функциите си и в България
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!