М одерните смартфони разполагат с пъти повече памет отколкото компютрите преди 15-тина години. Въпреки това тази памет често се оказва недостатъчна, което създава проблеми за стабилната работа на устройството.
Уязвимост в Bluetooth засяга всички устройства
Особено за Android е препоръчително винаги вградената памет на телефона да има около 25% свободно пространство. То се използва от операционната система по време на ъпдейти, както и за временни файлове на приложенията при теглене на файлове, стрийминг и др. Има няколко лесни начина как да поддържаме достатъчно свободно място в телефона без да ограничаваме потреблението си.
Как да проверим смартфона си за опасни приложения
Как да защитим умен телевизор от вируси
Най-очевидният начин е да се използва достатъчно голяма microSD карта. Повечето телефони поддържат карти с поне 128GB памет. Когато към телефона се добави такава карта, на нея могат да се съхраняват всички файлове, снимки, клипове, музика. Някои приложения също позволяват инсталиране в картата, а не във вградената памет.
Важно уточнение е, че когато картата бъде махната от телефона, с нея логично ще се махнат и всички файлове и приложения, които са в нея. Това може да доведе до проблеми в работа на телефона и загуба на някои настройки като плейлистове с музика, персонализирани мелодии на звънене (ако се използва музика, която се пази в картата) и др.
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
Удобен вариант е и използването на облачна услуга за съхранение на по-рядко използвани файлове. Приложения като Google Photos, Dropbox и iCloud позволяват лесно синхронизиране на снимки и клипове с "облак", като са достъпни винаги, когато има интернет връзка. Така на телефона може да се пазят само най-любимите кадри, а останалите да са винаги под ръка, но да не взимат място в устройството.
Следващата стъпка е да се прегледа списъкът с инсталирани приложения. Това може да стане просто като разгледаме "чекмеджето" с икони в основния интерфейс или от настройките на телефона в секцията за приложенията.
Човек често може да се изненада колко забравени приложения и игри има инсталирани в устройството си. Те могат съвсем спокойно да бъдат изтрити, като ще освободят доста място.
Как да защитим профила си в Instagram (ВИДЕО)
Не трябва да се пропуска и проверката за дублирани файлове. Когато човек има много пространство телефона си, често започва да качва много снимки, клипове и други файллове и не осъзнава, че те вече са в устройството. Неусетно може да се загуби много голям дял от пространството само от дублирани файлове.
Има много приложения, които могат да помогнат - Duplicate Filex Fixer, Duplicate File Remover и др. Имената им са сходни, както и функциите. Някои са платени, други пък предлагат няколкодневен пробен период.
Как да изпращаме писма в конкретен час с Gmail
5 неща, които можем да правим със стар смартфон
Ако мястото все още не стига, може да се наложи и по-голяма чистка. Например изтриването на стари имейли и прикачени файлове от имейл приложението на телефона или дори изтриването на кеш паметта на устройството. Процесът за това обаче е малко по-специфичен и различен според модела на телефона. Препоръчително е преди това да се направи бекъп на данните в телефона, за всеки случай.
Приложения събират данни дори след изрична забрана
Как да се хакне самолет във въздуха само с имейл
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!