М обилните приложения са се превърнали в инструмент, който използваме ежедневно без да осъзнаваме или да обръщаме голямо внимание. Според проучване на DataProt, потребителите имат средно по 80 инсталирани мобилни приложения в телефоните си.
Друг анализ на BuildFire отчита, че средностатистическият потребител използва по 9 различни приложения на ден и по 30 на месец. Това е бизнес за над 200 млрд. долара годишно, като интересът към мобилните приложения продължава да расте. А с това и желанието на хакерите да се възползват от това по най-различни начини.
И има все повече варианти, които хакерите прилагат, за да атакуват потребителите през мобилните приложения, отбелязва GizChina. Най-популярните са фалшиви приложения – клонинги на популярни програми и игри, включително такива, които са платени, но пък изведнъж се предлагат с нова, безплатна версия. Също така хакерите се опитват да крадат данни през приложенията и да карат потребителите да споделят финансова и друга информация.
Затова е добре да се спазват няколко семпли правила, които ще помогнат за намаляване на риска от измама през мобилно приложение и за забелязването на подобни опити. Първо е да се изтеглят приложения само от официални онлайн магазини. Такива са Apple App Store за iPhone, Google Play Store за Android, Samsung Store за Samsung устройства, Huawei AppGallery за смартфоните на Huawei и др.
iPhone няма да поддържа уеб приложения в ЕС
След това трябва да се обръща внимание за достоверността на приложението. Понякога дори и в официалните магазини може да се прокрадне убедителен клонинг на дадено популярно приложение. Например с малко по-различно име и икона. Затова трябва да се провери и кой е автор на приложението. Може да се погледне и рейтингът, ревютата и източникът на програмата.
Понякога хакерите се опитват да популяризират фалшивите си приложения чрез реклами и съобщения в социалните мрежи, по имейл и дори през чат приложения и SMS. Например може да се представят за автора на приложението и да кажат, че предоставят специален код за отстъпка от приложението или играта, ако се кликне на даден линк. Това почти винаги е опит за измама, особено ако преди това човек никога не е инсталирал или използвал даденото приложение или игра и няма регистрация.
Ако първоначалните проверки не показват нищо съмнително и решите да инсталирате приложението, обърнете внимание и на това достъп до какви разрешения иска. Те трябва да са в рамките на нужните за нормалното функциониране на програмата, но не повече. Например четец за електронни книги няма причина да иска достъп до контактите и местоположението ви.
Зукърбърг: Нашият Quest 3 е по-добър от Apple Vision Pro
Приложението на Gemini идва и в Европа
Също така използвайте допълнителни функции за сигурност и защита. Например активирайте двуфакторната автентикация, за приложенията и услугите, които я поддържат. Това ще затрудни хакерите дори и да успеят да инсталират зловредно приложение.
AI започва да замества служители в Google
Microsoft подготвя първите компютри с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!