М ултимедията е един от основните източници на забавление на много хора по света. Геймингът, т.е. видео игрите, са индустрия, която според изчисления, е дори по-голяма от киното и музиката.
А, за да можем да се насладим пълноценно на една игра, ни трябва не само мощен компютър, но и качествен монитор. Той ще може да ни покаже пълната красота на модерната видео графика, която става все по-впечатляваща и реалистична.
Избирането на монитор се оказва трудна задача за мнозина. На пазара има огромно разнообразие от модели във всички ценови класове. Човек може лесно да се обърка кой е най-подходящият модел за него. Но, ако знае какво му е необходимо, може сравнително бързо и лесно да избере монитор, който да е добър не само за видеоигри, но и за останалата ежедневна работа с компютъра. Можем само в няколко стъпки да определим какво точно ни трябва.
Размерът има значение
Първата стъпка е определянето на какъв размер да е мониторът. Това зависи най-вече от разстоянието, на което ще стои от очите на потребителя. Колкото по-голямо е то – толкова по-голям трябва да бъде екранът.
Според класическите препоръки, оптималната дистанция е около дължината на ръката, когато е изпъната напред. Практиката показва, че често дистанцията е малко по-голяма – около 80 см.
Затова и един от най-популярните размери монитори в момента е 27-инчовият. Той е идеален избор, който предлага достатъчно голяма работна площ,. Близки по популярност са и по-малкият 24-инчов дисплей, както и малко по-големите – 32- и 34-инчови модели. Тенденцията през последните години е към преминаване към по-големи екрани. Особено, ако са извити и се цели максимално „потапящо“ геймърско изживяване – идеални са например за автомобилни симулатори От полза са и при работа с графики, множество прозорци, монтаж на аудио и видео, защото предлагат доста по-голяма площ за разгръщането на всички детайли от проекта.
Резолюцията е важна, но не решаваща
Друга важна тема за мнозина е каква е максималната резолюция на монитора. Най-разпространена в момента е Full HD (1920x1080). На пазара има и избор от екрани с доста други резолюции, включително QHD (2560х1440) – известна и като 2K, 4K (3840x2160), 8K (7680х4320). Последната все още е екзотика и изисква много сериозни хардуерни ресурси, като и съдържанието за нея не е много. Може да има известни вариации на тези резолюции в зависимост от формата на монитора – ако е в съотношение 16:9, 21:9 или друга пропорция, максималната резолюция ще варира малко.
Както се вижда, всичко това може да бъде малко объркващо. Всъщност, решението е семпло. Максималната резолюция не е чак толкова важен фактор, освен ако не се преследват конкретни цели като максимум работна площ или възможно най-добрата графика.
За преобладаващата част от случаите и ежедневието, Full HD и QHD ще свършат отлична работа. 4K е за ценителите на най-добрите резултати и е от полза при по-големите дисплеи. Затова и на пазара има особено голямо разнообразие от модели с такива резолюции.
AOC Q27G3XMN например е геймърски монитор, който е 27-инчов с QHD резолюция. Той предлага и поддръжка на допълнителни технологии като HDR. Тя предлага още по-красиви снимки и видео изображения с оптимизирано пресъздаване на светлината.
HDR поддръжка предлага и Philips 27M2N8500. Също 27-инчов OLED QHD монитор, който има и истински 10-битови цветове. Това означава още по-прецизното им изобразяване и по-натурален преход между различните шарки.
Тези два модела предлагат и различни матрици, т.е. технологията на самия дисплей – съответно VA панел с Mini LED подсветка и QD-OLED. При тази спецификация на дисплея също има голям избор от варианти – VA, IPS, OLED, QLED и др. Всеки тип на панела има своите предимства и недостатъци, както и много различна цена.
За масовия потребител и бюджет най-разпространени са VA и IPS панели.. OLED технологията е с още по-качествена картина и последната иновация при производството на дисплеи, но това се отразява и на цената. За някои потребители, които преследват топ резултати в гейминга, висока резолюция и време за реакция, монитор с OLED панел е най-доброто решение, предлагано на пазара.
Бързината е фактор
И тук идваме именно до следващия важен критерий. Какво означава бърз монитор? Има две стойности – скорост на опресняване на картината и време за реакция на монитора.
Скоростта на опресняване е колко бързо мониторът обновява изображенията на екрана. Когато е по-висока – движенията са по-плавни и очите са по-малко натоварени. За гейминг и гледане на динамично видео, високата скорост на опресняване е от полза за по-добро изживяване и по-добра прецизност.
При геймърските монитори дълго време 144Hz беше златният стандарт, но технологиите вече позволяват и още по-високи стойности. Споменатият по-горе модел на AOC достига 180Hz, а този на Philips – внушителните 360Hz. Предложението на AOC струва около 750 лв. в търговската мрежа, докато моделът на Philips – е с цена от около 1500 лв
Но и по-достъпни модели предлагат висока скорост на опресняване. AOC C27G4ZXE например е 27-инчов извит модел с 280Hz опресняване. Неговата цена е около 370 лв. и въпреки това предлага и ниско време за реакция.
Някои монитори предлагат и допълнителни технологии, които оптимизират опресняването. Всички актуални модели на AOC и Philips EVNIA например разполагат с Adaptive Sync. Чрез нея мониторът може в реално време да настройва опресняването на картината според получаваните от графичната карта кадри. Това означава, че се премахват нежелани дефекти по изображенията като т.нар. „накъсване“, „застъпване“ на кадри или непълното им рендериране. Резултатът е, че картината и движенията са още по-гладки и реалистични. Технологията може да се използва не само с компютър, но и с гейм конзоли.
Следва и вторият критерий за бързина. Времето за реакция е скоростта, при която командата на потребителя ще се визуализира на екрана. Например времето от кликването на бутона мишката за стрелба до реалното изобразяване на стрелбата на екрана. Или пък точното местоположение на противника и колко бързо мониторът може да покаже неговата промяна.
Колкото по-ниско е времето за реакция, толкова по-прецизни са движенията и съответно точността на геймъра ще е по-висока. Споменатият C27G4ZXE на AOC например предлага MPRT време за реакция от едва 0,3 милисекунди. А бюджетният Philips Evnia 24M2N3201A има 1ms време за реакция.
Мониторът трябва да е удобен
Освен с качеството на панела, добрият монитор се отличава и с общата си ергономия и комфорт при използване. Моделите на Philips и AOC предлагат и Flicker Free технология. Тя елиминира пулсирането на диодите на подсветката и съответно намалява умората за очите и потенциалните главоболия, които могат да се проявяват при използване на монитори без подобна функция.
Важен критерий е и стойката, въпреки че много от хората я игнорират. Ергономията е много важна, за да предотврати натоварване в опoрно-двигателната система на потребителя. Чрез регулирането на височината и наклона на монитора, се постига максимално удобство, съответно по-малко умора при работа на компютър. Като някои модели дори имат опция за завъртане на 90 градуса. Това са изключително важни възможности, които позволяват на потребителя да разположи монитора точно както ще му е удобно.
Да огънем границите
И тук идва следващият въпрос: нужен ли е извит екран? Отговорът е – защо не? В началото има известен период на свикване, защото някои „прави линии не са толкова прави“, но след това усещането за простор си казва своята дума.
Особено, когато дисплеят е по-голям, тогава и радиусът на извивката може да е по-изразен и ефектът е още по-осезаем. Philips 34M2C6500 например предлага 34-инчова извита QD OLED матрица. Визуалното изживяване е внушително, като мониторът е идеален за симулатори или проекти за разработка и обработка на графики, видео и изображения.
При по-малките размери монитори радиусът на извивката е по-малък, като затова често се казва, че няма смисъл. Но всъщност има. И при 27-инчов извит екран, потапящият ефект може да се усети, особено по време на игра. Така, че изборът дали мониторът да е извит или не, е въпрос най-вече на лично предпочитание.
А както се вижда и от примерните модели, технологиите са достъпни във всички ценови класове. Така че след като човек избере размера на монитора, дали да е извит или не, и какви допълнителни технологии и функции ще са му от полза. След това може бързо да се ориентира към подходящите модели според бюджета си.