"You've got mail!" - през 90-те години това известие "Имаш поща!" беше особено популярно и дори мечтано от много почитатели на технологиите. Тогава получаването на имейл беше нещо ново, интересно и необикновено. Днес милиарди хора могат да определят като "необикновено" да не получат поне по няколко имейла всеки ден. Освен това потребителите получават все повече известия от приложения и социални мрежи. Всичко това се бори за тяхното внимание и може да бъде доста изнервящо и води до неприятни последици.
Бот с изкуствен интелект помага срещу депресия
Социалните мрежи ще се борят с пристрастяването
Статистиката също е красноречива. През 2010 г. потребителите на Quora споделят, че получават между 10 и 20 известия на ден. Проучване на Localytics от 2015 г. посочва, че потребителите получават между 32 и 85 известия на ден, като за медиан е избран 45.9 нотификации дневно, колкото получават потребителите на ден в САЩ.
От тръпка към напаст
Интересът и "любовта" към известията също се обръща. През 2014 г. технологичното списание Wired например пише, че "известията ще превземат интерфейса на смартфона". Това ще доведе до много нови и интереси начини за взаимодействия с приложенията, ще даде повече възможности на услугите да привличат и задържат вниманието на потребителите и др. "Изцяло нов свят ни чака в горната част на екрана и ние просто трябва да го издърпаме", казва тогава изданието.
Само три години по-късно то има нова статия със заглавие: "Изключете известията. Всичките". Този път изданието пише как "известията развалят живота с неспирна какафония от безсмислици". През 2017 г. и британският в. Telegraph определя известията като "тирания". Рязката промяна на мнението не е случайна. Големият брой уведомления от приложенията всъщност са вредни за психиката. Проучване на учени от университетите на Вирджиния и Британска Колумбия от 2016 г. открива връзка между увеличаването на известията и симптомите на хиперактивност, липса на внимание и на Синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD) като цяло.
Facebook пуска директен конкурент на YouTube
Проучване на международна група група експерти по психиатрия от пролетта на 2018 г. и публикувано в журнала BMC Psychiatry открива и връзка между повишеното използване на смартфона и депресията. Друго проучване от тази година, този път на Wakefield Research, показва, че 55% от хората на средна възраст проверяват смартфона си в рамките на минута след като са получили сигнал за известие. 31% казват, че заради нотификациите забравят какво друго са правили и се разсейват. 24% казват, че дори не могат да заспят вечер, докато знаят, че имат непрочетени известия.
5 "стари" технологии, които не съществуваха преди 10 години
Скорошно проучване на Pew Reserach Center пък посочва, че 54% от тийнейджърите смятат, че прекарват твърде много време със смартфоните си и сами се опитват да коригират този проблем. Младежите сами намаляват времето, което прекарват в социалните мрежи и играят на игри. Въпреки това 72% казват, че продължават да проверяват телефона си за нови известия веднага, след като се събудят. Средно 56% от тийнейджърите асоциират раздялата със смартфона си със самота, дискомфорт или тревожност. Това е още по-валидно за момичетата спрямо момчетата. 60% от младежите казват, че съзнават, че твърде дългото прекарване на време онлайн е сериозен проблем.
I turned off notifications for all of my social media and it honestly has been one of the best decisions I’ve made in a while 💛
— Steph (@ItsStephanee) August 30, 2018
Дори едно напълно неформално авторско допитване до около 40 души на различна възраст, с различни професии и интереси показва същата тенденция. Почти всички отговарят, че известията ги изнервят и не им липсват, когато ги изключат или ги няма. Под 5 души казват, че известията не им пречат или дори са им интересни.
Checking your phone after an hour and the one notification you have is "battery sufficiently charged" is a hard life
— samantha flores (@samanthaf00) August 30, 2018
Компаниите също съзнават, че това е проблем, който може да доведе до обратен ефект на техните цели. Вместо да привличат потребителите, огромното количество нотификации, започва да ги отблъсква. Затова през тази година както Facebook, така и Google и Apple обръщат усилено внимание на "дигиталното благосъстояние". Те разработват функции, които да помагат на потребителите да проследяват по-лесно колко време прекарват в различните приложения и да си въвеждат собствени времеви лимити за деня. Също така имат и по-лесен достъп до управлението на известията и тяхното спиране за определен период от време.
Известие за край на известията
Има ли полза от всичко това? Според проучване на Университета Carnegie Mellon и оператора Telefonica от 2017 г. - да, намаляването на известията от смартфона е от полза. Всъщност, дори реализирането на проучването е било проблем. Първоначално учените искали да съберат група доброволци, които да изключат всички известия в телефона си за една седмица. След като не намерили нито един желаещ, скъсили времето до само 24 часа. Така успели да намерят 30 желаещи, които се подложили на експеримента.
OH MY GOD TWITTER STOP SENDING ME MULTIPLE NOTIFICATIONS FOR TWEETS IT IS GIVING ME ANXIETY #ArmyPijamaParty pic.twitter.com/AJBtLHTpcP
— joon the buffoon (@joonification) August 24, 2018
Резултатите показали, че доброволците са били по-продуктивни и по-концентрирани в работата си през този ден. Хората признали, че чувствали и известно напрежение, че пропускат съобщения от близки и приятели. Въпреки това две-трети от участниците споделили, че им харесва да получават по-малко известия и казват, че са променили настройките на телефоните си, така че да получават по-малко известия, които да са важни за тях.
Най-популярните безплатни приложения за iPhone
Вижте 4 алтернативи на Facebook (ВИДЕО)
Самият експеримент бил проведен през 2015 г. Две години по-късно учените отново се свързали с участниците. 13 души казали, че са запазили по-ограничените настройки за известия. Останалите пък казали, че започнали сами да спират всички известия само за времето, когато не искат да бъдат разсейвани. И макар проучването да е с доста малка група, то показва, че има полза от получаването на по-малко нотификации и всеки сам може да пробва за себе си веднага. Изглежда, че и в случая на известията - качеството е по-добре от количеството.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!