И зкуственият интелект привлича особено голямо внимание през последните седмици. Технологията започва да се развива все по-бързо и да навлиза в най-различни аспекти на ежедневието.
А това води и до нови притеснения как тя ще бъде използвана от бизнеса и дали няма да навреди на хората, съобщава Guardian. Един от рисковете, който притеснява икономисти, е че изкуственият интелект (AI) може да влоши финансовото неравенство и да увеличи броя на бедните вместо да го намали.
"Изкуственият интелект ще премахне много от сегашните длъжности, както стана с предишни технологии. Не виждам причина да мисля, че AI и роботите няма да променят работните места. Въпросът е дали тази промяна ще увеличи съществуващите неравенства. Или продуктивността на AI ще е толкова голяма, че макар и да премахне някои длъжности, ще създаде нови и ще повдигне стандарта на живот", коментира Лорънс Кац, икономист от Харвард.
Bard тръгна с гаф, срина акциите на Google
От компанията McKinsey Global Institute изчисляват, че един на всеки четири работници в САЩ ще бъде заменен от робот или изкуствен интелект. А между 50% и 60% от компаниите вече гледат в тази посока и развиват такива проекти.
Разбира се, това няма да стане изведнъж. Ще мине доста време докато AI е готов за работа в подобен мащаб. Известно време служителите и умните алгоритми ще работят съвместно.
Някои професии ще са по-засегнати от други. Офис работата в голяма степен ще може да се автоматизира и съответно там ще има най-голямо изместване на служители, които ще трябва да научат нови умения, прогнозират анализаторите.
Microsoft представи по-умни търсачка и браузър
Има много въпроси на които тепърва трябва да се търси отговор. Ако AI действително измести повечето работни места и те просто не са необходими, какво ще правят тези хора? Как ще се издържат? Вече има призиви фирмите, които използват AI, да плащат допълнителен данък, който да влиза в хазната и да се преразпределя между гражданите като доход.
Други пък предлагат AI да не се използва като пълен заместител, а като помощник. Например да върши рутинната работа, което да освобождава времето на служителите за по-важни задачи. Така ще се увеличи цялата продуктивност на екипа и на фирмата и съответно ще могат да печелят повече.
Трети са на мнение, че AI няма да повлияе чак толкова много. Те изтъкват факта, че почти по целия свят има глад за работна ръка, така че хората винаги ще имат какво да работят. Дейвид Аутор от MIT обаче посочва ,че не всички може да са доволни от бъдещата си работа. Ако AI измести работата в офис, част от служителите ще могат да минат към професии с повече умения, но други ще се наложат да се върнат на по-ниски стъпала и съответно отново да получават по-малки заплати.
ChatGPT постави рекорд за най-бърз ръст на клиентите
Хората може да са по-истински онлайн
Вариантите в момента са много и е трудно да се предвиди какво точно ще се случи и кога. Най-вероятно всичко ще зависи много от конкретни индустрии, фирми и длъжности. Ще се наложи нещата да се решават казус по казус, а фирми, хора и институции да са гъвкави и бързи в намирането на решения.
Meta: ChatGPT не е нищо иновативно или интересно
Новата мания Chat GPT: Ще ни измести ли
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!