Samsung също е от компаниите, които активно работят по развитието на изкуствен интелект. Нейният президент Юнг Сон обърна специално внимание и върху по-деликатните теми около тази технология и коментира пред BusinessInsider, че има етични въпроси, които все още не са решени.
Софтуер разпознава хората по походката им
Изкуствен интелект ще бори религиозната омраза
"Смятам, че наистина трябва да се притесняваме за етиката. Кое е правилното? Кое е грешното? Трябва да се движим от принципи. Трябва да работим така, че да не използваме информацията да се възползваме от хората", коментира Сон.
Изкуствен интелект на Amazon дискриминирал срещу жени
Изкуствен интелект ще помага в лечението на сепсис
Той допълва, че очаква голям бум на "био бази данни". В тях ще се пази здравната информация на хората, включително подробности за тяхната ДНК. Това ще позволи на интелигентни алгоритми да предвиждат евентуални заболявания, да помагат за диагностицирането на проблеми и за общото подобряване на качеството на живот.
Според Сон това ще е само малка част от бъдещото огромно разнообразие от бизнеси и услуги, които са основани на най-различна информация. Ще може да се следи всичко - от колата и храната до температурата на дома и дори движението на кръвта в тялото. Чрез изкуствен интелект тази информация ще се обработва и анализира в търсене на най-доброто за дадения човек, допълва Сон.
Той отбелязва, че това бъдеще, всъщност все по-бързо се превръща в настояще. Сон дава за пример, че по света вече има 340 трилиона-трилиона-трилиона IP адреса, като това са най-вече сензори и устройства, които са свързани с мрежата и могат да комуникират помежду си.
Сон казва, че именно затова за него етиката е много важна. "Ръстът на изкуствения интелект и информацията не е възможност само за Китай или само за Америка. Това е глобална възможност", отбелязва той.
Бот с изкуствен интелект помага срещу депресия
Google Translate ще използва изкуствен интелект без мрежа
Сред тези възможности има както добри, така и възможни лоши последици. Един от тях е да се дават оценки на хората чрез алгоритми и това да определя дали да могат да пътуват до определени места или дори дали децата им да могат да запишат желано училище. Сон казва, че е против подобни практики и затова трябва новите технологии и услуги да се развиват внимателно, за да помагат на хората и да им създават нови възможности, а не да ги ограничават.
Според него за целта е нужно да се говори повече по темата и хората да бъдат по-добре запознати и образовани. "Наистина трябва внимателно да обмислим етиката на изкуствения интелект", казва Сон.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!