Р елигиозните конфликти много често водят до насилие. В опит да се реши този проблем, учени от Оксфорд са разработили изкуствен интелект, който да предвижда подобни конфликти и да помага за тяхното предотвратяване, съобщава БиБиСи.
Изкуствен интелект ще помага в лечението на сепсис
Изкуствен интелект на Amazon дискриминирал срещу жени
Технологията вече дори се тества в Норвегия и Словакия, където тя анализира рисковете от увеличаването на мюсюлманите в двете държави, които идват с имигрантската вълна. Учените искат технологията да може да се използва и при отреагирането на различни инциденти, включително терористични атаки.
Бот с изкуствен интелект помага срещу депресия
Роботите ще обрекат хората на нещастие
За момента изкуственият интелект е тестов, като не е готов за прилагане в ежедневието. Все пак потенциалът е налице. Разработката е базирана на проучвания, че човек по природа е мирно същество. В моменти на криза и бедствие търси подкрепа и предлага подкрепа и обикновено хората се сплотяват по мирен начин.
Разбира се, има и изключения. Има ситуации, в които хората са склонни на насилие, когато техните най-исконни ценности и вярвания, които дефинират идентичността им, се окажат критикувани, оспорени или нападнати от друга група. Учените са използвали и наученото от т.нар. "Проблеми в Северна Ирландия", които са създали "ксенофобска социална тревожност", която може да ескалира до екстремно насилие, когато конфликтът е продължителен.
Изкуственият интелект е приложен на компютърни модели на няколко различни подобни конфликта през годините. Резултатите показват, че колкото по-дълго и често вярванията на дадена група хора са атакувани, толкова повече те губят способност да се справят. Това увеличава вероятността от изблик на насилие. Въпреки това, алгоритъмът показва, че при подобни ситуации до насилие се достига само в 20% от тестваните модели.
Учените смятат, че това показва, че религиозното насилие не е част от същността на човек. "Всъщност то се случва рядко в историята", смята Джъстин Лейн, автор на проучването. "Може би е възможно да накараме психиката си да приема другите като част от групата ни в моменти, когато бихме се поддали на по-първични страхове", смята Лейн.
Компютър спечели два дебата срещу реални хора
Новите професии след като роботите вземат сегашните
Според него и екипа му, изкуственият интелект може да помогне за засичането на групи, които може да се чувстват твърде нападнати или застрашени. Алгоритъмът обаче може само да покаже групата и причините, както и да даде насоки за решаване на проблема. Реалното решаване на ситуацията ще зависи от всички участници в нея.
Една възможност е да се създават ситуации, които да помагат на хората да не виждат като заплаха тези, които са "външни" и не са част от тяхната група или общество. Най-големите рискове са, когато хората често попадат на "външни" и ги възприемат като опасни. Дори не е нужно подобни срещи да са очи в очи, а е достатъчно попадането на неприемливи за дадения човек публикации в социалните мрежи.
Защо изкуственият интелект не може да решава лесни задачи
"Живеем в собствени информационни балони, но въпреки това получаваме много информация от и за външни хора, като тази информация може да активира тези реакции дори и когато няма реален човек отсреща. Просто идеята за заплаха може да бъде достатъчно силна като реална заплаха и да предизвика реакция", коментира Лейн.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!