О сновната територия на Австралия има брегова линия с дължина почти 36 000 км. На нея има и над 10 000 плажа, най-дългият от които е 230 км. Въпреки това обаче страната има сериозен проблем и губи плажната си ивица доста бързо. Страната иска да намери решение на проблема и е потърсила помощта на изкуствения интелект, съобщава онлайн изданието ZDNet.
Изкуствен интелект открива манипулациите в снимките
Изкуственият интелект е като ядрената енергия, смята Гейтс
Плажовете в страната страдат не само от ерозията, но и силните вълни, които изтеглят плясъка навътре в океана. Освен това все по-силните бури допълнително влошават ситуацията, казва Адам Макаруча от IBM по време на конференция на Gartner.
Местните администрации в Австралия вече инвестират милиони долари в рехабилитация, но според Макаруча по-важна е превенцията. Тя обаче е по-скъпа и сложна.
В случая превенцията би била използването на природни бариери. Големите подводни "поляни" с водорасли помагат за стабилизиране на дъното на океана. Освен това те намаляват и силата на вълните, с което значително се намаляват и щетите върху бреговата ивица.
Заради замърсяването на околната среда обаче, "поляните" с водорасли са все по-малко и увредени. Учените искат да помогнат за тяхното по-бързо възстановяване, но процесът може да отнеме 50 години.
Новите професии след като роботите вземат сегашните
За да може да се реализира това обаче е нужен постоянен мониторинг на водораслите. Досега учените са правили това чрез видеозаписи, които след това преглеждат и анализират ръчно. Това отнема много време и усилия и е много неефективно, с което учените рискуват да изостанат още повече.
Затова са потърсили алтернативно решение. То е дошло от IBM, която е помогнала за разработката на изкуствен интелект, който да анализира видеозаписите вместо учените. Заедно с тях екипът на компанията е обучил алгоритъм да разпознава видовете водорасли, гъстотата им и покритата площ. След това тази информация се обработва в "облак" и се анализира.
Гласът разкрива повече за човек, отколкото той очаква
Целият процес по обучението и внедряването на алгоритъма е отнел едва две седмици. Сега по-голямата част от процеса по мониторин и анализ на водораслите е автоматизирана. Изкуственият интелект прави това самостоятелно, като има точност от 91%. Учените очакват тази точност да се увеличи още повече с течение на времето, когато се натрупат повече данни и опит.
Резултатите вече са налице. Алгоритъмът е съкратил средното време за анализ на записите от 8 часа до едва 20 минути. Учените имат и над 500 часа все още необработено видео, което изкуственият интелект може да анализира за по-малко от един ден спрмямо 6 седмици и половина, ако се прави от човек. Това ще им позволи да анализират повече площ, по-бързо.
Друга полза от разработката е, че събраните данни отварят възможността за нов тип анализи. Учените вече разработват метод, чрез който да прогнозират какво ще се случи с водораслите след определен период от време. Това ще им позволи да се намесват по-бързо и ефективно, когато това се налага и да помагат на водораслите да се възстановяват по-добре.
5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Роботите ще обрекат хората на нещастие
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!