С вободната и безплатна онлайн енциклопедия Wikipedia разчита в голяма степен на доброволния труд на много редактори по света. Те трябва да пишат статии с информация и да се грижат тя да е коректна и редовно обновявана.
Роботите и хората ще работят заедно до пет години
Информацията обаче е много, а доброволците не стигат. Затова често някои публикации стоят недописани, непроверени или с остаряла информация доста дълго време. Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) разработват изкуствен интелект, който може самостоятелно да върши голяма част от тази работа, съобщава сайтът на самия институт.
Хората ще могат да плащат в магазините чрез дланта си
Технологията използва система за машинно обучение, която е обучена да разпознава спецификите на писане и на структурата статиите в Wikipedia. Тя може да засича кога една информация е нова и дали е потвърдена или е само твърдение с обновени факти. Всяко изречение се сравнява с предишната версия от дадената статия.
При откриване на разминавания, изкуственият интелект маркира думите, които си противоречат и тези, които трябва да бъдат запазени. След това друг алгоритъм взима тези препоръки и пренаписва изречението. Целта е то да звучи максимално естествено, като представя както оригиналното послание, така и новите факти в опростен вид.
Създателите на технологията казват, че тя мже да се използва и за обучение на алгоритми за откриване на фалшиви новини, както и за намаляване на пристрастието към дадена позиция в текстовете. За момента обаче разработката отстъпа по прецизност на хората. Тя прави и доста правописни грешки, но според създателите ѝ всичко това ще се подобри с течение на времето.
Технологиите през новото десетилетие според Зукърбърг
Google: Да сме откровени за риска с изкуствения интелект
Основното предизвикателство за учените е да са сигурни, че базата данни, която използват е безпристрастна. В противен случай алгоритъмът ще взима погрешни решения, които при реална употреба ще доведат до много по-неточни резултати. Именно затова алгоритъмът преглежда различните версии на изреченията в търене на най-неутралната позиция, каззва Дарш Шах, един от авторите на разработката.
Изкуствен интелект се научи да разпознава миризми
Мъск: Хората подценяват изкуствения интелект
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!