Г ейминг индустрията се подготвя за голяма трансформация, която може да се случи всъвсем близко бъдеще. ИТ гигантите са се съсредоточили в усилена надпревара да разработят "Netflix за видеоигри", обобщава BusinessInsider.
Може ли бъдещето на гейминг индустрията да е в България
Как безплатна игра донесе $3 млрд. на създателите си
Какво ще представлява подобна платформа? Идеята е семпла, но с голям потенциал. В момента, ако иска да играе най-добрите игри от гледна точка на графика и мащаб, то човек се нуждае най-малкото от конзола като Xbox One и PlayStation 4 или от скъп компютър. И в двата варианта инвестицията е солидна и макар устройствата да могат да се използват и за друго, цените не са по джоба на всеки.
Решението - стрийминг платформа за видеоигри или т.нар. "Netflix за игри". Платформата предлага каталог с множество игри, включително популярни заглавия от т.нар. AAA ранг ("трипъл ей" - игрите с най-голям бюджет, еквивалент на холивудските блокбъстъри).
Нов криптовирус примамва с безплатни игри и приложения
Пристрастяването към игрите става официално заболяване
Когато потребителят избере да играе дадена игра, тя се пуска веднага. Няма теглене на гигабайти информация, няма инсталиране, няма нужда от скъп компютър. Нужна е само стабилна интернет връзка. Освен това същата игра ще може да се играе и на най-различни устройства и човек ще може да започва една сесия на едно устройство и без проблеми да я продължава на други. През цялото време тежката графична обработка се извършва от сървъри в "облак".
Вече има подобни услуги, които се предлагат от по-малки компании и стартъпи. Те са сравнително скъпи, като в голяма степен са повече наем на ресурси, отколкото истинска платформа за стрийминг на игри.
Новата професия - треньор на геймъри
А сега все повече от ИТ гигантите също работят по такива проекти. Вече има информация няколко такив компании.
Сред тях е Amazon, която според информация на The Information активно работи по такава платформа. Тя може да е готова най-рано през 2020 г., като Amazon спазва традицията и не коментира нищо, което не е обявила официално. Подобна услуга от Amazon няма да е изненада. Компанията разполага с готова инфраструктура, благодарение на Amazon Web Services, а чрез стрийминг платформата Twitch е харесвана и от геймърите, като вече продава и игри през нея.
Една от новодошлите компании в този сегмент е Apple. Според информация на Cheddar, Apple е в ранна фаза на разработката на подобен проект, като не е изключено да се откаже от него. Apple обаче има все по-голяма нужда от допълнителни и алтернативни източници на доходи, заради спада на iPhone, така че подобна услуга няма да е изненада.
Мамиш във видеоигра - получаваш полицейски щурм
Google е друга компания, за която се знае, че има интерес за такава услуга. Тя вече направи и тестове през миналата година, като потребители можеха да играят играта Assassin's Creed Odyssey директно в браузъра Chrome. Това беше кратък тест, но показа потенциала на подобна услуга.
Microsoft също активно разработва своето предложение. То се казва Project xCloud като се очаква да заработи тестово още през тази година. Основен фокус ще са игрите, които са достъпни за Xbox, което не е изненада.
Компютърни игри ще учат хората как да взимат решения
Sony пък вече има подобна услуга. PlayStation Now вече няколко години позволява на потребителите да стрийват игри към своя PlayStation 4 или компютър. Цената обаче е 20 долара на месец, което заедно с конзолата идва малко скъпо, но по-големият проблем е липсата на достатъчно разнообразие на игри. Въпреки това има много големи очаквания, че заедно с PlayStation 5, която се очаква след 2020 г., ще има и изцяло нова, подобрена версия на услугата, коятоще я направи сериозен играч на пазара.
Сред по-малко очакваните имена в този сектор е и операторът Verizon. Той също разглежда възможностите да има своя гейминг услуга, като вече се правят и тестове с хардуер на Nvidia. За сега услугата е достъпна само през едно конкретно тестово устройство, като Verizon не е обявила планове за бъдещето на предложението си.
Със сигурност обаче ИТ гигантите имат голям интерес към потенциала на стрийминга на игри. А това значи, че е неизбежно в един момент да предлагат подобни услуги. Това ще намали цената им и ще даде по-голям избор на потребителите докато една от тях наистина не се открои като Netflix и не стане предпочитана. За потребителите също ще е от полза, защото въпросът "ще тръгне ли на моя компютър" най-сетне ще остане на заден план. Стига да има връзка с интернет, разбира се...
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!