В сеизвестно е, че ИТ индустрията е една от най-перспективните сфери за изграждането на добра кариера. Има много възможности за развитие и заплащането е едно от най-добрите, особено за опитните специалисти. Всичко това се отразява и на най-най-богатите. Ако човек много иска да стане милиардер, то има най-добър шанс да постигне това именно в ИТ индустрията, показва анализ на Bloomberg.
Amazon се отразява най-добре на обществото от ИТ гигантите
Безос стана най-богатият човек в модерната история
От него става ясно, че само през тази година ИТ индустрията вече е създала 11 нови милиардери. Това най-често става след като дадена ИТ компания е имала успешно развитие и реши да излезе на фондовата борса.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ НАЙ-БОГАТИТЕ РУСНАЦИ
Друг начин е отново успешното изграждане на една компания и след това продаването ѝ изцяло или на голям дял на още по-голям играч. Трети вариант пак е успешно развитие на компанията и получаването на големи инвестиции. Така нейните основатели, които имат и голям дял от нея, на практика стават милиардери от гледна точка на притежавани активи.
Точно тук попада историята на Влад Тенев. Родният във Варна предприемач е син на двама служители в Световната банка и израства във Вашингтон. Следва класическата история - завършва бакалавър по математика в Станфорд и отпада от университета на Лос Анджелис, където иска да завърши като доктор на математическите науки защото започва да гради компании заедно с Байжу Бат. Първоначално създават софтуер за финансова търговия и хедж фондове, след това и софтуер за търговски клиенти.
Петте ключа за успех според най-богатия човек на Земята
Парите не купуват щастие, казват милиардерите
През 2013 г. създават платформата Robinhood, която е вдъхновена от протестите "Окупирай Уолстрийт" и цели да позволи на обикновените хора да могат да търгуват на фондовата борса без да плащат скъпи комисионни и такси на брокери. След трудното начало интересът към компанията започва да расте. Миналата година тя получава инвестиция и оценка в размер на 1,3 млрд. долара. А през май т.г. "затвори" още един рунд на финансиране, който оцени компанията на 6 млрд. долара. Бат и Тенев притежават една трета от компанията, което на хартия прави по 1 млрд. долара за всеки. Това обаче са акции в компанията, а не пари в банковата сметка и затова Тенев не попада в официалните индекси на милиардерите, поне за сега.
За Тенев това не е толкова важно. Той има по-различна цел. "Следващото поколение финансови компании, които се създават сега, в известна степен са софтуерни компании", казва той пред Forbes преди време.
А сега обратно при доминацията на ИТ лидерите в клуба на милиардерите. Според индекса на Bloomberg, от десетте най-богати в света, цели шестима са ИТ лидери. Това са Джеф Безос, Бил Гейтс, Марк Зукърбърг, Лари Пейдж, Сергей Брин и Лари Елисън. Според индекса на Forbes, за сега Сергей Брин е на 11-то място, но като цяло класацията постоянно се променя и много зависи от състоянието на акциите на компаниите.
Бил Гейтс със смразяващо предупреждение за света
Amazon иска Alexa да е навсякъде около хората
Затова Зукърбърг беше за кратко третият най-богат в света, като изпревари Уорън Бъфет. Бързо след това обаче, особено след новините за поредните скандали и глоби около Facebook, които понижиха акциите на компанията, Бъфет си върна третото място. Най-богатата жена пък е Алис Уолтън, от фамилията-собственик на веригата магазини Walmart. Уолтън е на 16-то място с лично състояние в размер на 46 млрд. долара.
Бил Гейтс: Два пъти обяснявах на Тръмп какво е ХИВ и ЧПВ
Общо индексът на Bloomberg засича 500 милиардери със състояние 3,90 млрд. долара или по-голямо. Според индекса на Forbes пък към тази година има общо 2208 милиардери по целия свят, като общото им състояние е 9,1 трилиона долара. Само първите 20 държат 1,2 трилиона от тази сума. Най-много са милиардерите в САЩ - 585, следвани от Китай с 476.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!